Šílený zlozvyk, který poškozuje organismus. Lidé se ho dopouštějí, protože se stydí

Zadržovat větry po nás požaduje společenský protokol slušného chování. Bohužel to znamená riziko pro organizmus. Zadržování větrů může vést k zánětům střev a hemoroidům.

Směs střevních plynů odchází po celý den

Rozkladem přijímané potravy vzniká v trávícím traktu směs plynů. Na množství i typ zápachu má vliv složení stravy i množství spolykaného vzduchu. Plynová směs obsahuje dusík, oxid uhličitý, kyslík, metan a vodík. Pach je způsoben obsaženou sloučeninou síry, sulfanem.

U dospělého jedince odchází plyny z těla v průměru osmkrát denně.

Potraviny, které způsobují plynatost

Brokolice, zelí a kapusta – při občasné konzumaci vedou k nadýmání, při pravidelné konzumaci prospívají zažívacímu systému, který bude méně náchylný k plynatosti.

Luštěniny – luštěniny nadýmají, ale zároveň jsou velmi prospěšné. Pro snížení plynatosti je před vařením namáčejte na několik hodin a kombinujte luštěniny s rýží nebo quinou. I zde platí, že pravidelná konzumace plynatosti uleví. Při výrazných obtížích sáhněte po naklíčených luštěninách, ty plynatost nezpůsobují.

Mléčné výrobky – nadýmání po mléčných výrobcích může ukazovat na intoleranci laktózy.

Kromě potravin vám nadýmání může způsobit i rychlé tempo jídla, konzumace s otevřenými ústy, sycené nápoje nebo pití nápojů brčkem.

Foto: Shutterstock

Svazující společenská konvence

Kvůli trapnému zvuku a velmi obtěžujícímu zápachu se ve společnosti přirozené upouštění plynů prakticky zakázalo a tabuizovalo. Bohužel zadržování plynů vede k nepříjemnému nafouknutí břicha a může podpořit i vznik zánětlivých procesů v tlustém střevě.

Zadržování větrů poškozuje střeva

Kdo je v situaci, že musí zadržovat větry pravidelně, je vystaven riziku vzniku hemoroidů. Trávicí trakt musí zadržený plyn znovu vstřebat. To vede v lepším případě k říhání nebo nelibému dechu. Neustále stahování svalů zase vede k pálení žáhy a k obtížím při trávení. Dlouhodobé zadržování větrů poškozuje zdraví tlustého střeva a trvale jej dráždí. Zároveň to má vliv na momentální polohu a rozpoložení. Bolesti v břiše brání koncentraci, lidé jsou podráždění a narůstá hladina stresu.

Přílišné nadýmání

Pokud vás větry trápí po delší čas a v nepřiměřené míře, může to znamenat potravinou alergii a je třeba vyšetření u specialisty.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medical News Today

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments