Alobal používá většina lidí špatně. Patříte mezi ně?

Hliníková fólie má každou stranu trochu jinou. Na povrchu role je lesklá a ty druhá je matná. Díky tomu má každá strana odlišné vlastnosti. Jak alobal používat?

Alobal se vyrábí z hliníku. Je odolný, lehký, levný a potravinám nepředá žádnou pachuť. Proto v polovině 20. století nahradil cínovou fólii nazývanou staniol.

Alobal a potraviny

Alobal udrží teplotu, nepropouští tekutiny ani mastnotu. Nedoporučuje se do něj balit velmi kyselé potraviny, zásadité či slané, protože do nich hliník může pronikat. Dá se použít i jako pečicí papír, při pečení i grilování. Potraviny si v něm zachovají vlhkost, šťavnatost a rovnoměrně se upečou. Při grilování díky miskám a táckům z alobalu zabráníte kapání tuku do ohně a vzniku rakovinotvorných látek.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je alobal-2.jpg.
Foto: Shutterstock

Rozdíl mezi stranami

Alobal vzniká válcováním roztaveného hliníku, což způsobuje rozdílnost stran. Strana, které se válec dotýká, je lesklejší. Každá strana má i trochu jiné vlastnosti. Lesklá strana teplo odráží a matná propouští. Pro uchování teploty proto balte pokrm matnou stranou k pokrmu. Pokud chcete naopak co nejrychleji tepelně upravit třebamaso zabalené do alobalu, matná strana fólie má být na povrchu.

Alobal a využití v domácnosti

Zmačkaný alobal lze použít jako kuchyňskou drátěnku. Můžete s ním naostřit i tupé nůžky. Naskládejte ho do silnějšího obdélníku a nůžkami ho párkrát prostříhejte.

Alobalem můžete zvýšit hřejivost radiátorů. Stačí ho lesklou stranou ven položit na radiátor. Podobně ho využijete na žehlicím prkně. Alobal naskládaný pod potahem urychluje žehlení a prádlo se vám lépe vyžehlí.

Foto: Shutterstock

Alobal a využití na zahradě

Izolační schopnosti alobalu můžete využít třeba při zahradničení. Proužky alobalu přidané do zeminy zaplaší nežádoucí hmyz a pomohou do ní přenést sluneční světlo a udržují v ní teplo. To se dá skvěle využít i při klíčení semen. Vystelte nádobu alobalem lesklou stranou ven, lehce ho propíchejte, aby mohla z nádoby odtékat přebytečná voda, pak vložte substrát a můžete sázet.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments