Zadržujete větry? Lékař odhalil nechutný důvod, proč byste to v žádném případě dělat neměli

Ulevit si na veřejnosti, to většina lidí považuje krajně nevhodné, obzvlášť existuje-li vážné riziko, že to někdo v okolí uslyší či ucítí. Ve skutečnosti by si ale lidé měli ulevovat, jak to jen jde, a to i ve společnosti. Upozornil na to britský lékař Karan Raj z Národní zdravotnické služby (NHS). Ten se rozhodl prolomit tabu a širokým masám na sociální síti TikTok sdělil, ať prdí, jak se jim zlíbí. Navíc se přitom mohou cítit dobře, protože tak pomáhají svému zdraví.

Podle Karana Raje si lidé v průměru uleví 14krát za den. “Čím více, tím lépe. Pokud vám někdo řekne, abyste si neulevovali, nemyslí to s vámi dobře,” uvedl lékař. Pokud byste se totiž takovými radami skutečně pevně řídili, zaděláváte si na značné problémy. Mohou vás totiž potkat střevní obstrukce, které si vyžádají lékařské ošetření.

Foto: Shutterstock

Lékař také svým fanouškům vysvětlil, že průměrný objem jednoho prdu stačí na naplnění středního balónku. “Pokud v sobě držíte plyny příliš dlouho, mohou se vstřebat do krevního objevu a při výdechu vylučovat ven,” varoval lékař. V důsledku toho může začít páchnout váš dech.

Příliš dlouhé zadržování větrů znamená, že nahromadění střevního plynu může uniknout nekontrolovatelným způsobem. “První ulevení si v rámci dne je obvykle největší. 75 % plynů je produkováno bakteriemi v tlustém střevě. Strávené jídlo, které není rozložené, požírají bakterie, které produkují mikroskopické plyny a ty se hromadí, než se stanou vašimi pravidelnými plyny,” uvedl lékař.

Podle Karana Raje je zase 25 % vypuštěných plynů pouze vzduchem, který jste neodkrkli. Rozpuštěný plyn pak prochází krví a dostane se do vašich střev. 99 % vypouštěných plynů nezapáchá a jde například o vodík, oxid uhličitý a metan. Vodík a metan jsou hořlavé, a proto je možné je po vypuštění z organismu zapálit. Lékař však takovou aktivitu nedoporučuje.

Foto: Shutterstock, zdroj: MedicalNewsToday, TikTok

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
mhad
mhad
2 let

Ano když se prdy zadržují, dostanou se přes krevní oběh až do mozku, kde vytváří myšlenky, které se dají klasifikovat dle místa původu zdroje.