Škodlivé přísady energy drinků. Povzbuďte se raději kávou

soft drink

Barevné obaly plechovek s dynamickým námětem slibující nekonečnou energii a výkon. Tak ve zkratce působí běžně nabízené energy drinky, pod kterými se prohýbají regály v supermarketech. Ačkoli obal může působit lákavě, uvnitř se skrývá množství nebezpečných a pro tělo neprospěšných látek.

Zadní strana obalu

Až vás přejde počáteční nadšení z perfektně navrženého obalu, obraťte svůj zrak na zadní část plechovky. Právě zde se skrývá pravda o tomto sladkém nápoji. Jelikož se jedná o povzbuzující nápoj, je třeba užít i stejně působící látku. Nejčastější složkou tedy bývá právě kofein. Na jeho přítomnosti není nic špatného, ale v tomto nápoji se vyskytuje až v příliš vysokém množství. Zdravý jedinec, který je na přísun zvyklý nebo jeho tělo statečně odbourává látky, bude v pořádku. Lidé, kteří trpí na citlivé srdce a vyšší krevní tlak už tak příjemný pocit zažít nemusí. Naopak, začne se jim motat hlava, přijdou nepříjemné závratě a mžitky před očima.

Cukr, umělá sladidla a barviva

Pod různým označením se uvnitř skrývá také obrovské množství sladidel. Tyto látky v těle způsobují velmi kyselé prostředí, které není zdraví prospěšné. Raději si během dne na povzbuzení dopřejte nepříliš silnou kávu, která dokáže nakopnout i bez přidaných látek.

Aby byl produkt barevně co nejvíce oku lahodící, přidávají se při výrobě i barviva pod označením “E” nebo pod svým běžným názvem. Většina z nich je však uměle vytvořená a dlouhodobější požívání může mít vedlejší účinky. Často se objevují vlivem požívání alergie, kožní onemocnění a v krajním případě například civilizační nemoci jako je cukrovka či rakovina.

Aroma

Bez škodlivého vlivu se neobejdou ani použité aroma složky. Jejich tvorba může být přirozená avšak často se setkáváme s uměle vytvořenými látkami. Ty se v nápoji objevují v omezeném množství, ale při časté konzumaci se také jejich působení na tělo může projevit. Vyvarujte se proto produktům, které až nápadně bijí do očí svou dokonalou barvou, výraznou vůní a nízkou cenou. 

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments