Skoro každý má doma nesmírně vzácný porcelán. Můžete vydělat velké peníze, podívejte se na jeho dno, pak bude vše jasné

Často se mluví o tom, že možná máte doba nějaký obraz či starožitnost, které mohou mít vysokou hodnotu, aniž byste o tom věděli. Někdy nás ale mohou překvapit i jiné vzácné věci u nás doma: co třeba takové nádobí po babičce? Ano, za určitých šťastných okolností mohou mít i zděděné hrníčky nedozírnou hodnotu.

Máte doma porcelán po babičce?

Dnes už často vnímáme starší porcelán jako trochu přehnaný kýč. Někdy může jít o hezké kousky, často je však uchováváme jen ze sentimentu.

Zkuste se na ně podívat trochu jiným pohledem. Zjistěte, jestli zrovna váš porcelán nemá vyšší cenu, než byste čekali. Jednotlivé kousky, ale hlavně sady kvalitního starožitného porcelánu totiž mohou mít ve starožitnictví nebo v aukci poměrně vysokou hodnotu.

Jak poznat kvalitní porcelán

Dnes se za vyšší částky prodává především vysoce kvalitní porcelán, který byl umělecky a ručně zdobený. Často ho poznáte už jenom podle váhy – jednotlivé kousky jsou totiž v ruce velmi lehké.

Ještě větší nápovědou pro vás mohou být výrobní značky, které se obvykle nacházejí na spodní straně porcelánu nebo na dně, podle nich se můžete orientovat v tom, odkud výrobky pocházejí, jak jsou staré a podobně. Na internetu či u odborníka si pak můžete jednoduše zjistit, zda se takový porcelán dá prodat a za jakou orientační cenu.

České země byly dříve porcelánovou velmocí, takže nejčastěji se u nás nachází domácí porcelán. Pokud byste však doma objevili například starožitný čínský porcelán, téměř jistě by šlo o hotový poklad.

Foto: Shutterstock

Projděte si věci po prarodičích a objevte poklady

Když například vyklízíte pozůstalost po seniorních členech rodiny, měli byste si dát pozor na to, co si necháváte a co vyhazujete. Určitě si nechte ocenit staré obrazy, třeba se mezi nimi ukrývá nějaký kousek, který vám v aukci vynese spoustu peněz. Důležité je zmínit, že vysokou cenu mohou mít například i některé skici (například slavných malířů), které nejsou ani zarámované, jen se třeba válí na obyčejných listech papíru někde v deskách.

Už jsme mluvili o porcelánu, svou hodnotu mohou mít i některé starší kusy nábytku (třeba z masivu či ručně vyřezávané a zdobené). V rodinné pozůstalosti se také mohou ukrývat šperky, staré mince a bankovky nebo poštovní známky či cenné staré tisky.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Horáček
Martin Horáček
7 měsíců

Proč bych měl prodávat hezkou památku po babičce nebo po prarodičích? Když dle vás to skoro každý má, tak asi to nebude tak cenné. Holubová, autorko, už si vytahni toho holuba z kalhotek!