Je to venku. Stát dá Čechům poslední ránu. Každá domácnost přijde o 100 tisíc korun. Už od 1. ledna 2024 začnete platit

Stát není schopen zavést taková opatření, aby se financoval efektivněji a rozumněji. Například již v podstatě opustil slib, že sníží počty úředníků. Těch naopak neustále přibývá a stejně tak rostou jejich platy. Nechce se vzdát ani možnosti rozdávat tučné dotace, na kterých by se daly ušetřit velké peníze.

Slevy jen pro někoho

A tak nezbývá, než o peníze stáhnout obyčejné domácnosti. Však ony jich mají dost, myslí si zřejmě zodpovědní lidé, kteří vytvořili konsolidační balíček s nemalým dopadem na finance každé rodiny v České republice. Podle některých propočtů bude mít soubor těchto opatření takový efekt, že průměrná domácnost v tuzemsku přijde o nějakých 100 tisíc korun za rok.

To se zdá být jako nesmyslné číslo, ale vezměte si, že v minulých letech také hodně stouply nominální příjmy, takže ze dvou platů mají dnes lidé k dispozici třeba kolem 700 tisíc korun. Pokud však o sto tisíc přijdou, bude to pro ně stále velká rána.

Předně se omezí možnost čerpání některých slev na dani. Ruší se například sleva na studenta a v případě slevy na manželku přichází nepříjemné omezení. Tuto slevu ve výši nějakých 25 tisíc korun ročně budou moci čerpat už jen ti, kdo pečují o dítě do tří let věku. Některé domácnosti tak o tuto částku, kterou dosud reálně měli k dispozici, přijdou.

Foto: Shutterstock

Peníze už neušetříte

A to zdaleka není všechno. Zruší se rovněž školkovné. Například letos si lidé mohou daň snížit až o 17 300 Kč, které vydali za náklad spojený s umístěným dítěte do školky. Od příštího roku to možné nebude. Takže opět, tuto částku už vám nikdo nevyrovná a vy ji jednoduše budete muset zaplatit ze svého. Dnes se přitom běžně platí i za státní školky, takže to byla úleva skutečně pro všechny.

Tím to ale ani zdaleka nekončí. Více peněz si musí připravit ti, kdo vlastní byt nebo rodinný dům. A to jednoduše proto, že roste daň z nemovitosti na dvojnásobek. Z podobného ranku, ale z druhé strany, se pak připravte na snížení státní podpory na stavebním spoření ze dvou tisíc na pouhý 1000 Kč. Pakliže tak máte zřízeny smlouvy na všechny členy rodiny, přijdete klidně o čtyři tisíce.

Čtěte také: Nový obchod v Česku mění pořádky. Za zboží zaplatíte třetinu běžné ceny, lidé šetří velké peníze

Velkou neznámou s velmi negativním potenciálem jsou potom změny v DPH. Zde se přesouvají položky z jedné kategorie do druhé a hrozí, že obchodníci toho využijí ve svůj prospěch, kdy si jednoduše navýší marže a neposkytnou patřičné slevy.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
7 měsíců

Jsou to dobytci co okrádají obyčejné lidi kteří celý život poctivě pracovali. Sobě navyšují platy o desetitisíce schvalují si královské odměny a vysmívají se lidem. Zasloužili by pořádně po tlamě a ty co je volili také.

Modrý krokodýl
Modrý krokodýl
7 měsíců

A čekal někdo něco jiného? Havlovi kamarádi rozkradli a rozprodali tenhle stát a někdo musí zaplatit dluhy které se postupně nasekaly. Všichni, kdo dostávají cokoliv ze státní kasy to doteď dostávali na dluh, protože stát nedokáže generovat dost příjmů. Takže doktoři, kantoři, důchodci… A Všichni by chtěli uzákonit, že budou dostávat ještě násobky.
Ano, nastal čas se uskromnit a začít platit dluhy

Miroslav
Miroslav
7 měsíců

Dobře řečeno, bál jsem se, že rád sv komentářové sekci nenajdu jedinou inteligentní osobu. Jsem příjemně prekvapen.

Pavla
Pavla
7 měsíců

Dobrý den. Jakých 700 tis. vydělaných ve dvou za měsíc v rodině na menších městech je to s cca 40.000 max 45.000tis. kč. A když poodečítáte veškeré energie, pokud nemáte studnu, tak stočné. Nájem ten kdo vlastní dům či byt tak vysoké daně. Kolikrát vám sotva zbyde na jídlo. Ve vládě už neví jak by si přidaly a namastily kapsy a pupky. Podepisují nesmyslné smlouvy aby vlastní stát a lidí více potopili. Jen táhnou politici dělat pořádnou práci, otročinu ne na týden to by bylo málo. Neváží si toho. Jedí co umí ve vládě válet si šunky a vymýšlet hlouposti.

Honza
Honza
7 měsíců

Ničemu nerozumí a nic nechápou. Jak si obyčejný zaměstnanec může dovolit si stěžovat nebo dokonce stávkovat. Milí pane premiére a vládo pokud něco nechápete asi je na čase aby jste Všichni nafasovali montérky a šli makat za ty krásné peníze jako ta kuchařka, školník,asistent nebo dělník a ukažte nám jak s toho využijete nebo snad dokonce ušetříte na svůj vlastní budoucí důchod. Jistě by to nejeden obyčejný občan uvítal a hned by se i podařilo snížit počet státních zaměstnanců a jako bonus i ušetříte. A mimochodem jistě Vám občané nebudou mít za zlé když po zbytek mandátu nebudete vládnout spíš… Číst vice »