Skrytý jev v ústech může být prvním příznakem Parkinsonovy choroby, upozornili vědci

Parkinsonova choroba se v počátečních stádiích vůbec nemusí projevovat. Odborníci upřesnili, na které symptomy si máme dávat pozor a neplést si je s jinými příznaky signalizujícími odlišná onemocnění. Dejte si pozor na příznaky ve svých ústech.

Parkinsonova choroba ovlivňuje motorické funkce a má progresivní charakter. Projevuje se ztuhlostí, pomalými pohyby a zhoršováním rovnováhy. V počátečních stádiích onemocnění jsou příznaky tak minimální, že si jich často ani nevšimneme. To může vést ke zpožděné diagnostice, což se negativně odrazí na kvalitě života.

Pozorujte příznaky v ústech

Chvění je jedním z nejčastějších symptomů Parkinsonovy choroby, který postihuje asi 80 % pacientů. Často se vyskytuje v rukou, chodidlech nebo nohou a vyvíjí se asymetricky pouze na jedné straně těla. Postižena mohou být ústa, čelist, brada i jazyk v podobě pomalého, rytmického chvění. Podle odborníků se jeden z časných symptomů projevuje překvapivě v ústech.

Nejčastějším příznakem Parkinsonovy choroby je chvění

Chvění nezpůsobuje jen Parkinsonova choroba. Evidujte si klidové chvění, které je typické pro tuto nemoc. Dochází k němu pouze tehdy, pokud je konkrétní část těla neaktivní. Chvění se projeví jako třesoucí se pohyb, při kterém jsou svaly uvolněné a nesoustředí se na akci, jak popisuje Americká asociace pro Parkinsonovu nemoc (APDA). Pokud třes navzdory úmyslnému pohybu přetrvává, pravděpodobně je to esenciální tremor neboli benigní familiární tremor, který způsobuje rytmické chvění stejně jako Parkinson v jakékoli části těla a někdy je nesprávně diagnostikován jako Parkinsonova choroba. Někteří lidé mohou trpět oběma poruchami.

Foto: Shutterstock

U Parkinsona se poškozují neurony v mozku.

Tyto nervové buňky jsou zodpovědné za produkci neurotransmiteru dopaminu, který zajišťuje hladký chod motorických funkcí těla. Čím více buněk se poškodí nebo odumře, tím výraznější je narušení komunikace v oblasti bazálních ganglií v mozku. Vždy vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud máte podezření na příznaky Parkinsonovy choroby. Kombinace léčiv a režimových opatření v oblasti životního stylu může pomoci značně zmírnit symptomy, i když nemoc nelze zcela vyléčit.

Foto: Shutterstock, zdroj: apdaparkinson.org

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments