Ruce pryč od oblíbené rýže. Nejčastější druh není z hlediska výživy vůbec vhodný

Rýže patří jednoznačně k nejoblíbenějším přílohám, ať už si ji dopřáváte k masu nebo třeba dušené zelenině. Řada lidí jí přitom považuje za jednu z nejzdravějších a nejlehčích příloh. Právě ty příliš nepotěší skutečnost, že je tomu přesně naopak. Z hlediska výživových hodnot je totiž rýže jednou z nejhorších příloh.

Bílá rýže neposkytuje potřebné živiny

Důležité je přitom srovnání u nás nejrozšířenější bílé rýže a celozrnné či divoké rýže. Pokud holdujete bílé rýži, vězte, že tělo ji velmi rychle stráví a takřka okamžitě zpracuje na cukry. Výsledkem je to, že potravina zasytí jen na velmi krátký čas. Naopak celozrnnou rýži tělo nezpracuje tak rychle a získává z ní energii delší dobu.

Lékařka Roxanne B. Sukol uvádí, že bílá rýže neposkytuje téměř žádnou výživu. Je možné ji přirovnat k rafinovaným sacharidům, které se nacházejí v bílém chlebě, pečivu, těstovinách a některých cereáliích. Podle odbornice je mnohem lepší sáhnout po hnědé rýži.

Konzumace rafinovaných sacharidů vede k nárůstu hmotnosti, a to už je jen krůček ke vzniku nadváhy a obezity, jak uvádí výzkum publikovaný v časopise Journal of Food and Nutrition, který analyzoval údaje z 50 studií, které se věnovaly stravě a přibírání na váze. Čím více rafinovaných obilnin účastníci snědli, tím více přibírali. Naopak ti, kdo si dopřávali celozrnná jídla, si svou váhu drželi.

Divoká rýže je nutričně mnohem hodnotnější potravinou než rýže bílá. / Foto: Shutterstock

Vyhýbejte se rafinovaným sacharidům

Rafinované potraviny jsou méně nutričně bohaté kvůli způsobu jejich zpracování. Výrobci mají ve zvyku odstraňovat výživné a na vlákninu bohaté vnější slupky, jako jsou klíčky a otruby. Pak mají rafinované obilniny méně bílkovin, vlákniny, vitamínů a jiných výživných látek.

Je tu ale i další problém. Vzhledem k tomu, že rafinované sacharidy příliš nezasytí, hrozí velké riziko, že se jimi lidé přejí a významně si tak zanesou svůj organismus.

Sacharidy však není třeba hned odmítat. Stačí je pouze nahradit zdravější variantou. V případě bílé rýže představuje tuto variantu celozrnná či hnědá rýže.

Foto: Shutterstock, zdroj: Business Insider

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Carp
Carp
2 let

Rýže je neutrální a univerzální příloha. Z toho důvodu nemusí mít významné nutriční hodnoty.
Je pouze součástí dobře sestaveného pokrmu. Pokud by se rýže jedla jako samostatné jídlo, bylo by volání po nutričních hodnotách na místě.

Julie
Julie
2 let

Rýži vaříme jednou za čas buď k omáčkám nebo jako rizoto (ne italské 🙂 ), kupujeme od Vitany v sáčcích.

Tery
Tery
2 let

Rýže nejraději mám jasmínovou

Jiri
Jiri
2 let

a jakou ryzi jedi po staleti asiate?