Skvělé ovoce vám opraví klouby. Zbaví vás zánětu, který způsobuje artritidu

Kdo to nezažil, asi to nemůže nikdy zcela pochopit. Bolest kloubů je však obrovským způsobem nepříjemná, limitující a snižující kvalitu života. Přesto ji lidé mají tendenci stále podceňovat, dokud tedy nepotká je samotné.

Pomůže změna stravy

Obzvlášť nepříjemné na bolesti kloubů je skutečnost, že často jde o chronické onemocnění, kdy dotyčný ví, že lepší už to nebude a bude se to akorát zhoršovat. Velkým strašákem je zejména artritida, jež právě chronickým zánětlivým onemocněním kloubů.

Ačkoliv je tento dojem velmi rozšířený, artritida se zdaleka netýká jen starší populace. Nepleťme si ji s artrózou, která je z větší části dána opotřebením chrupavek kloubů. V případě artritidy však jde o zákeřné autoimunitní onemocnění, které může postihnout i mladší jedince.

Pacientům s takovou chorobou je jen velmi obtížné pomoci. Poslední výzkumy však ukazují, že určitá cesta by tu přeci jen mohla být. Zdá se, že je tu spojitost nemoci a stravy. Je tedy možné náležitě upravit jídelníček a především zařadit ovoce, které zánět v těle tlumí.

Třešně

Jak upozorňuje organizace Arthritis Foundation, v třešních se pro lidi s artritidou skrývá velké bohatství. Spočívá ve vysokém obsahu antioxidantu zvaného antokyan, který nejenže třešním dává jejich typickou barvu, ale navíc ještě generuje protizánětlivé účinky, které skvěle působí právě na postižené klouby. Výzkum zjistil, že konzumace šťávy z třešní dvakrát denně po dobu tří týdnů jednoznačně vedlo ke snížení zánětlivých markerů v těle. A to zejména u těch lidí, kteří na začátku studie vykazovaly vysoké hodnoty.

Foto: Shutterstock

Meloun

Melouny jsou oblíbené především proto, že dokáží skvěle osvěžit. To je dáno tím, že jsou tvořeny z velké části vodou. Bylo by však chybou domnívat se, že nic hodnotného v nich nenajdeme. Ba právě naopak. Jsou totiž plné karotenoidu beta-kryptoxantinu, který snižuje riziko revmatoidní artritidy. Obsahují také lykopen, který má protizánětlivé účinky.

Avokádo

Avokádo začíná být některými experty řazeno mezi superpotraviny. Je totiž plné zdraví prospěšných a výživných látek. Lidé s artritidou ocení zejména přítomnost vitaminu E, který vykazuje značné protizánětlivé efekty. V případě artritidy může pomoci předcházet poškození kloubů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medical Daily

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments