Skvělý trik na mytí oken. Díky tomu budou odpuzovat nepříjemný prach a pyl. Čisté zůstanou celé měsíce

Mytí oken se jednou za čas věnuje každý z nás. Dosáhnout toho, aby byla opravdu čistá, dá ale někdy zabrat. Víte, jakým způsobem okna umýt, aby se krásně leskla a nebyly na nich šmouhy? Jistě stojí za to některé metody vyzkoušet.

Sledujte předpověď počasí

Důležité je vybrat vhodný den, kdy okna mýt. Pokud hlásí déšť, nebo extrémní vítr, naplánujte si mytí oken na jiný den. Ideální počasí vhodné k mytí oken je polojasno a mělo by být nad 5 °C.

Kýbl s hadrem

Toto je klasika, na kterou vsází většina z nás. Do kýble dáte saponát, otřete okna, setřete přebytečnou vodu a vytřete do sucha, buď hadříkem nebo novinami. Bohužel nejde o nejefektivnější způsob.

Vyzkoušejte přírodní metody

Existují přírodní postupy, které vám s mytí oken pomohou. Zkuste zředit ve vlažné vodě 250 ml bílého octa. Roztok nalijte do rozprašovače, nastříkejte na okna a usazeniny zmizí. Fungovat bude i citronová šťáva. Připravte si vodu, do které nalijete marseillské mýdlo. Okna umyjte a opláchněte, a pak smíchejte sklenici citronové šťávy se dvěma sklenkami vody. Naneste na sklo pomocí hadříku z mikrovlákna, osušte a otřete novinami.

Foto: Shutterstock

Vyrobte si vlastní prostředek

Připravte si půl litru horké vody, 2 lžíce jedlé sody, 2 lžíce černého mýdla, 2 lžíce vinného octa a několik kapek esenciálního oleje. Vše smíchejte dohromady a naneste na okna hadříkem z mikrovlákna. Opláchněte vodou, a nakonec setřete stěrkou.

Můžete vyzkoušet i kondicionér

Další možností je vytvořit si přípravek s kondicionérem. Kromě něj budete potřebovat láhev, štětec, lžíci glycerinu a 5 lžic horké vody. Kondicionér s vodou důkladně promíchejte, přidejte glycerin a pořádně zamíchejte dohromady. Směs nechte 15 minut odležet. Naneste směs na štětec, okna potřete, a nechte působit. Tento přípravek funguje jako izolant a prach ani déšť se díky němu na oknech neudrží.

Foto: Shutterstock, zdroj: Homesandgardens, Pellabranch

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments