Naše babičky hodovaly na vývaru z kostí. Proto měly tuhý kořínek

Ačkoliv se klasický vývar může zdát snadným a obyčejným pokrmem, a neutratíme za něj tolik, jako za superpotraviny, které jsou aktuálně v kurzu, jde o hotový zázrak. Pokud jste někdy pociťovali příznaky nachlazení a dali jste si horký vývar, pocítili jste jistě úlevu. Zároveň tvoří základ mnoha pokrmů a omáček, je v kuchyni nenahraditelný.

Základem jsou kosti

Pokud toužíte po silném vývaru, jednoznačně ho připravte z kostí. Chcete, aby kromě skeletů (v případě kuřecího) nebo kostí (v případě hovězího nebo vepřového) obsahoval i maso? U kuřecího se hodí kromě skeletů i kuřecí drůbky. Rádi kombinujete hovězí a vepřové kosti? Můžete použít hovězí žebírka nebo jiné maso podle vaší chuti. Nebo si zajděte pro maso do řeznictví, určitě vám poradí. Na trhu jsou i hotové balíčky na přípravu vývaru, a to i v bio kvalitě.

Vařte ho i se zeleninou

Ještě, než začnete vývar táhnout, přidejte do něj zeleninu. Když bude chutná kořenová a cibulovitá zelenina ve vývaru od začátku, výrazně se do něj promítne její chuť. Nezapomeňte ani na koření. Nové koření, bobkový list nebo pepř celý vývar ozvláštní. Čerstvé bylinky je vhodné připadávat až nakonec.

Táhněte několik hodin

Jakmile máte všechny suroviny v hrnci, můžete začít vývar velmi pozvolna táhnout. Čím déle ho táhnete, tím lépe. Úplné minimum jsou tři hodiny. Ideální je příprava v pomalém hrnci, kde ho můžete táhnout celou noc a výsledná chuť je pak mnohem výraznější.

Foto: Shutterstock

Zázrak pro imunitu

Takto připravený vývar přináší mnoho zdravotních benefitů. Zvyšuje imunitu, zachrání vás při chřipce, a doporučuje se i při rekonvalescenci nebo pro maminky v šestinedělí. Tělu dodá řadu vitamínů, minerálů a aminokyselin. Navíc dokáže i podpořit spalování tuku.

Pomáhá kloubům a vazům

Díky obsahu kolagenu výrazně prospívá i vašim kloubům a vazům. Podporuje silné kosti a pomáhá snižovat tlak stárnoucích kostí. Pokud máte problémy v této oblasti, zkuste ho zařadit do jídelníčku. Pozor, tento efekt má pouze poctivě připravený vývar, nikoliv kupovaný bujón v kostce.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Jo, léta vařím vývar z oháňky (což je na vývar snad nejlepší surovina) a jednou jsem se na rodinné sešlosti prokecla – to bylo šklebů a jak jim předtím chutnal – od té doby na rodinných oslavách nevařím, ale jím velmi málo, protože “dámičky” vařit neumí – polévka bez “kostky” neexistuje (prý je to přece jedno), vepřová panenka nebo prsní kuřecí řízky vždy řádně vysušené a příloha se taky nedá moc jíst…ale já mám klid 🙂