Slepice začne okamžitě snášet 2x tolik vajec. Starý lidový trik funguje stoprocentně

Snad každý by si přál domácí vajíčka. Pokud jste se rozhodli, že tomuto přání půjdete v ústrety a pořídili jste si slepičky, můžete se snažit znásobit jejich snášení.  I když chov drůbeže nepatří mezi to nejjednodušší, podaří se vám skutečně uspět. Snůška slepiček bude až překvapivá, budete-li se řídit jednouchými pravidly.

Dlouhý den, spousta vajec

Jakmile se začnou dny zkracovat a noci prodlužovat, začnou slepice snášet výrazně méně. Na denní dobu jsou totiž velice citlivé. Čím více světla slepice vidí, tím více snáší.  Chcete-li tedy snášení podpořit, instalujte do kurníku světlo. Získáte tím 2 pozitiva v jednom.

Na slepičky uvidíte kdykoliv to bude potřeba a dopřejete jim i delší čas na snášení.  Nezapomeňte ale zakrýt vchod do místa, ve kterém slepice snášejí, abyste zabránili rozklováním vajíček.

Zesilte výživu

Kvalitní výživa je základem. Důležitý je dostatek bílkovin, měly by tvořit alespoň 20 % výživy. Nezapomeňte ani na vitamíny a minerály.  Nikdy ale nepoužívejte sladké, tím byste zvířeti pouze uškodili a riskovali byste rozvoj obezity. V takovém stavu by slepice výrazně snížily svou snůšku. Chcete-li jim i tak přilepšit, nasypte jim hrst kukuřice a trochu čerstvé trávy. Díky tomu budou šťastnější a zdravější.

Foto: Shutterstock

Zbavte je strachu

Každý živočich, který je ve stresu, koncentruje všechny své životní funkce na své přižití. Ujistěte se tedy, že se cítí v bezpečí. Zamezte vstupu predátorům, kočkám a psům. Vytvořte jim přístřeší, které je ochrání.  Stanovte jim pevný režim. Z kurníku je pouštějte a zavírejte dovnitř ve stejný čas. Neměňte jejich zvyky ani potravu. 

Nezapomínejte na vápník a vodu

Vápník je jedním z nejdůležitějších prvků, které je třeba vašim slepičkám zajistit. Je totiž jistotou, že vajíčka budou mít tu správnou strukturu. Rozhodnete-li se jim zajistit vápník pomocí skořápek, vejce před tím upečte nebo uvařte. Každá slepice by měla také vypít 50 cl vody denně. K ní by měla mít neustálý přístup. A měla by být také často měněna, aby se v ní nemohly množit bakterie a parazité.  Poslední jmenovaní jsou další překážkou, která může ve snášení bránit.  Do výběhu vždy nasypte dostatek písku a popela. Jejich popelení jim pomáhá zbavit se parazitů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Omlet

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 rok

Tak tak hodne svítit aby si ty chudinky neodpocnuli