Slinivka plní v těle nenahraditelné funkce. Vyhněte se potravinám, které ji oslabují a poškozují tak celý organismus

Slinivka břišní neboli pankreas je žláza umístěná mezi žaludkem a páteří, která je součástí trávicí soustavy. Vytváří inzulín a další hormony nezbytné pro fungování těla. Stará se i o tvorbu pankreatických šťáv, které nám pomáhají při trávení stravy.

Slinivka a záněty

Pokud slinivka nefunguje správně, může dojít k rozvinutí diabetu, protože uvolněný inzulín a glukagon nedostatečně regulují hladinu krevního cukru. Akutní zánět slinivky se projevuje bolestmi břicha a zvracením, což může skončit i smrtí. Pankreatitida může být i chronická, provázená bolestmi břicha a poruchami trávení. Pak hrozí rozvoj cukrovky nebo rakoviny slinivky.

Příčiny poruch funkce slinivky

  • hektický a stresující životní styl
  • nezdravé tuky
  • přemíra alkoholu
  • kouření
  • kardiovaskulární onemocnění
  • nadváha a obezita

Prevence i léčba

Při pankreatitidě je nutné dodržovat dietu, zařadit dostatek pohybu a spánku. Vhodná je pravidelná strava v menších porcích, aby byl trávicí systém méně zatížen. Zařaďte potraviny s protizánětlivými účinky, probiotické potraviny, bílý jogurt, česnek, borůvky a tmavé hrozny bez pecek.

Vynechejte maso a uzeniny

Při potížích se slinivkou vynechejte smažené maso, zejména tučné maso, hovězí, vepřové a jehněčí. Volte raději libové kousky a drůbež. Průmyslově zpracované maso může obsahovat steroidy, růstové hormony a antibiotika.

Uzeniny jsou pro slinivku břišní jednou z nejhorších potravin. Proto je konzumujte s rozumem. / Foto: Freepik

Pozor na smetanu a omáčky

Smetany s vyšší tučností, smetanové omáčky, tučné zakysané smetany a tučné mléčné výrobky jsou při zánětech pankreatu hůře stravitelné. Volte mléčné výrobky s obsahem tuku do 3 %, nízkotučné tvarohy, sýry a kysané mléčné výrobky.

Nadýmavá zelenina a ovoce

Problematické jsou také syrové potraviny způsobující nadýmání, jako je zelí, cibule, česnek a pórek. Zvolte raději luštěniny v nálevu, kompotované třešně a švestky.

Pozor na cukr

Nadměrná konzumace cukru vede k nadváze, obezitě, poškození orgánů, zánětu slinivky břišní i cukrovky. Vyhněte se sladkostem, cukrovinkám i kečupu. Cukr je i v cereáliích a pečivu. Pro přísun cukru stačí čerstvé ovoce a slazení medem.

Omezte tuky

Omezte konzumaci tuků, jinak dochází ke zhoršení funkce slinivky, fibróze a postižení žlázové tkáně. Obezřetně používejte i kvalitní oleje. Dodržování nízkotučné diety je u chronické pankreatitidy nutnou trvalou změnou životního stylu.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.