Současné pračky brzy zakážou. Připravte se na důležitý termín, nové budou stát balík

Už je naprosto jasné, že zejména v Evropě probíhají velké změny, které se dotknou úplně všech aspektů každodenního života. Přestaneme jezdit vozy se spalovacím motorem, budeme muset zrekonstruovat naše domy, přijde omezení masa a spousta dalších věcí.

Změní se kdeco

V celém tom guláši je jednoduché se ztratit a pominout jeho jednotlivé aspekty. To by ale bylo chybou, je potřeba se připravit na vše, co se chystá. Velké změny se dotknou například praček, které budou muset splňovat nové standardy, což ty současné nesplňují.

Možná se ptáte, co tak může vadit na pračkách, když jsou poháněny elektřinou a jsou poměrně úsporné. Inu, něco se přeci jenom našlo. A nejde o nic malého, nýbrž rovnou o mikroplasty. Zjistilo se totiž, že představují velký problém současnosti.

Mikroplasty jsou neviditelné, ovšem všudypřítomné a dostávají se do organismu, kde mohou napáchat nepěkné věci. Podle výzkumů je přitom jedním z největších zdrojů těchto mikroskopických plastů oblečení, zejména pak nejrůznější syntetické kousky, kterých hodně přibývá. Ty se každým praním trochu opotřebují a nějaký ten mikroplast se z nich uvolní. Těžko už ho odchytíte.

Foto: Shutterstock

Jak to bude vypadat

Jako první se do toho obula Francie a řekla, že současné pračky se prostě nebudou smět prodávat, a to už od roku 2025. Obdobný návrh se přitom projednává také na úrovni celé Evropské unie a je velmi pravděpodobné, že bude schválen.

Nové pračky už budou muset být vybaveny patřičnými filtry, které dokáží většinu mikroplastů odchytit a nepouštět je dále. Na rozdíl od mnoha jiných opatření dává toto poměrně slušný smysl a mohlo by přispět ke zkvalitnění životního prostředí. Jen to ale bude za cenu toho, že nové pračky budou dražší a možná i poruchovější.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marie
Marie
11 měsíců

Katastrofa co už si na lidi vymýšlejí za hov…ny,za chvíli nam budou přikazovat kdy se budeme moci pořádně nadechnout a nebo chodit na toaletu.

Květa
Květa
11 měsíců

Mám dojem, že EÚ vymýšlí jen samé příkazy a zákazy. Všude píší, jak jsou spotřebiče výborné, co všechno dokáží, ale o filtru,který zachytí mikroplasty ani slovo. Nejlepší by bylo se vrátit k valše !!!

Bob
Bob
11 měsíců

Asi by bylo lepsi zakazat lidem zit, to by bylo jednoduzsi. To co vymysli cela slavna EU je uz za hranici zdraveho rozumu. At uz jdou vsichni do zadele!!!

Josef
Josef
11 měsíců
Reply to  Bob

Filtr je nejake lepsi sito na hadici, vidite v tom nejaky problem? Pisalek si vymysli, ale aspon ze uz nema na obrazcich azbuku 😀