Začíná období spálové angíny. Jak ji poznáte a co na ni zabírá?

Zimní období je ideální pro šíření bakteriálních onemocnění. Jedním z nejčastějších je i spálová angína, která propuká v kolektivech, ve školách a školkách, a trápí především děti. Často se objevuje spolu s angínou hnisavou. Víte, jak spálovou angínu, tzv. spálu poznáte? Je nutné navštívit lékaře, nebo se dá vyléčit doma?

Co je spála?

Spála, nebo přesněji spálová angína, je bakteriální onemocnění se stejným původcem jako hnisavá angína. Kromě vysokých horeček a oteklého krku se objevuje i těžká vyrážka téměř po celém těle. Inkubační doba spály bývá 2 – 4 dny od nakažení. Přenáší se kapénkovou infekcí a nejvíce zasahuje děti ve věku 5 – 15 let. Se spálou není radno si zahrávat. Pokud máte podezření, že vaše dítě onemocnělo právě touto nemocí, navštivte s ním neprodleně lékaře.

Jak poznáte spálovou angínu – příznaky

Zpočátku se může zdát, že se jedná o běžnou hnisavou angínu. Má totiž shodné příznaky. Vysokou horečku, často až 40°C, bolest hlavy, kloubů, svalů, bolest v krku, potíže s polykáním, zvětšené uzliny a povlak na mandlích.

Po 24 hodinách od propuknutí se však objeví další příznaky, které už ukazují na spálovou angínu. Je to především vyrážka po celém těle, která je hodně červená a vystouplá nad povrch kůže. Červenat může dokonce i obličej. Pouze kolem úst zůstávají bledá místa.  Na jazyku se může udělat bílý povlak, který se začne po nějaké době odlupovat a jazyk pod ním zůstane výrazně červený.

Léčba spálové angíny

U spály není dobré otálet a pokoušet se o domácí léčení. Je potřeba, aby byla co nejdříve nasazena antibiotika. Zpočátku lékaři předepisují penicilín. Až pokud se nemoc vrací, nasadí širokospektrá antibiotika.

U spálové angíny, stejně jako u většiny nemocí, je důležité dodržovat klidový režim na lůžku a doplňovat dostatek tekutin. Pokud je nemoc doprovázena vysokou horečkou, srážejte ji paralenem, ibuprofenem, popř. studenými zábaly.

I když se antibiotika předepisují zpravidla na 10 dní, dítě doma nechte alespoň o čtyři dny déle. Je to důležité pro správné doléčení. Dítě musí nabrat sílu a trochu posílit imunitu, než opět přijde do kolektivu.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments