Spánkové polohy, které pomáhají od bolesti krční páteře, beder a zad

Zamysleli jste se někdy nad tím, zda spíte správně? Podívejte se na spánkové polohy, které vám zmírní bolesti krční páteře, beder a zad.

Bolestmi zad aspoň občas trpí 80 % populace. Téměř každý z nás poznal někdy bolest v zádech. Pokud tyto potíže trápí i vás, řešením může být i správná spánková poloha.

Kdy zvolit polohu na zádech

Bolesti krční páteře a horní části zad uleví spánková poloha na zádech. Umožní vám, abyste rovnoměrně rozprostřeli váhu celého těla. Vyvíjíte při ní menší tlak na krk a horní část zad. Dochází také ke sladění páteře a vnitřních orgánů. Přidejte si polštář pod hlavu, abyste si podepřeli krk. Další si dejte pod kolena pro udržení přirozeného zakřivení páteře.

Kdy spát na břiše

Od bolesti podél páteře vám uleví poloha na břiše. Zvolte ji, pokud máte potíže usnout v jiné poloze, než na boku a máte bolesti podél páteře. Dejte si tenký polštář pod břicho a horní část pánve. Neměl by být silnější než 6 centimetrů. Podpora břicha způsobí, že snížíte tlak na záda. Polštář pod hlavou můžete dát úplně pryč.

Kdy je lepší spát na boku

Pokud trpíte na bolest beder a dolních zad, zvolte spánek na boku, ale trochu si jej upravte. Když spíte na boku, páteř je zakřivena do nepřirozené polohy a váha je přenesena na dolní část zad. Ohněte kolena mírně nahoru a dejte si mezi ně polštář. Ulevíte dolní části zad, páteř udržíte ve správném zakřivení a bolesti přejdou.

Kdy spát raději v polosedě

Pokud vás trápí bederní bolest, zvolte spánkovou polohu v polosedě. Dejte si polštáře za záda a krk, vytvořte dostatečnou oporu pro přirozené zakřivení páteře. Pro větší pohodlí si dejte polštáře i pod kolena.

Kdy spát na boku s pokrčenýma nohama

Pro uvolnění napětí v nervech a svalech zvolte polohu na boku se skrčenýma nohama. Rozšiřte prostor mezi obratli a posuňte si je do původní polohy. V leže na boku si hodně skrčte nohy k bradě a ohněte trup. Zmírníte tlak na nervy i obratle a přestanou vás bolet záda.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments