Strava, která rozjede metabolismus na plné obrátky. Spaluje tuky, aniž byste museli cvičit, tvrdí vědci

Nová studie přinesla zajímavá zjištění o možnosti, jak zhubnout, která přitom nezahrnuje nikterak intenzivní cvičení. Dokonce má stačit pouze přechod na rostlinnou stravu. Ta rozproudí metabolismus natolik, že spálí velké množství tuků. Studie byla publikována v časopise JAMA Network Open.

Pokus trval 16 týdnů

Vědci z Výboru lékařů pro zodpovědnou medicínu se za tímto účelem spojili s lékaři Kittem Ptersenem a Geraldomem Shulanomem, kteří působí na prestižní Yale University. Společně provedli 16týdenní experiment. V rámci něho účastníci jedné skupiny přešli na veganskou stravu s nízkým obsahem tuků. Položili si přitom jednoduchou otázku: může veganská strava sama o sobě zlepšit fungování metabolismu, odbourat tuk a pomoci při hubnutí?

Skupina testovaných subjektů konzumovala po dobu čtyř měsíců pouze veganskou stravu zahrnující ovoce, zeleninu, obiloviny a lušteniny v dávkách srovnatelných s tím, co dosud konzumovali. Druhá skupina byla klasická kontrolní – její členové stravovací návyky vůbec nezměnili.

Oběma skupinám vědci omezili denní konzumaci alkoholu. Ženy si mohly dopřát jeden alkoholický nápoj denně, zatímco muži si mohli dát dva. Po celých 16 týdnů nesměli členové ani jedné ze skupin cvičit, případně se odchýlit od svých fyzických návyků.

Veganská strava nemusí být nutně nudná a málo chutná. Navíc přináší výsledky. / Foto: Freepik

Výsledky příjemně překvapily

Na konci studie došlo k obligátnímu měření. Ve skupině s čistě veganskou stravou zaznamenali vědci v průměru 18,7% nárůst pálení kalorií po jídle. Zároveň její členové zhubli v průměru o 6 kilogramů. Kromě toho se ukázaly i další pozitivní efekty: významná ztráta nebezpečného viscerálního tuku, který se ukládá na vnitřních stěnách orgánů, stejně jako pokles inzulínové rezistence.

Oproti tomu v kontrolní skupině logicky nedošlo k výraznější ztrátě hmotnosti nebo redukci tělesného tuku. Vědci proto došli k závěru, že veganská strava s nízkým obsahem tuků má jasně měřitelný vliv na hmotnost a zdraví testované skupiny, a to v poměrně krátkém čase.

Podle vedoucí studie, lékařky Hany Kahleové, jsou tyto výsledky zásadní pro stovky milionů lidí po celém světě, kteří bojují s nadváhou. “V průběhu let může spalování většího množství kalorií po každém jídle významně změnit kontrolu vlastní hmotnosti.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments