Špatná zubní hygiena způsobuje rakovinu, varují lékaři. Naučte se patogenů v ústech zbavit

Spinocelulární karcinom patří po celém světě k nejběžnějším typům rakoviny. Velmi často se vyskytuje v ústní dutině. Je přitom všeobecně známo, že mezi rizikové faktory tohoto zrádného druhu rakoviny patří kouření, konzumace alkoholu nebo infekce lidským papilomavirem HPV.

Patogeny, které způsobují nádory

Nová studie vědců z Kalifornské univerzity ale odhalila, že spouštěčem těch nejagresivnějších forem rakoviny jsou především patogeny, které se nacházejí v ústech a okolí zubů.

Vědci pod vedením Yvonne Kapily v průběhu výzkumu na myších odhalili tři druhy paradentálních patogenů. Jde o Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola a Fusobacterium nucleatum. Ukázalo se, že všechny tři způsobují myším nádory. Podle autorů jde o první důkaz hypotézy, že paradentální patogeny mohou způsobit rakovinu v ústech.

Pozitivní zprávou je fakt, že vědci při pokusech také objevili látku, která by mohla působit proti nádorovému bujení. Jde o nisin, který je známým konzervantem potravin. Výzkum ukázal, že zpomaluje či dokonce zcela zastavuje tvorbu patogenů.

Hygiena ještě důležitější než dřív

Proti patogenům v ústech ale funguje také mnohem běžnější věc a tou je obyčejná zubní hygiena. Podle odborníků by se lidé obecně měli vyhnout konzumaci jídel, které způsobují skvrny na zubech. Optimální je vyvarovat se pití kávy, černého čaje či vína a přestat s kouřením. To je pochopitelně složité, a pokud se těchto nápojů nechcete zříct, čistěte si alespoň zuby pastou, která obsahuje bikarbonát sodný.

Pokud se chcete zbavit patogenů v ústech, měli byste si čistit chrup dvakrát až třikrát denně, ideálně po každém jídle. Nezapomínejte ani na zubní nit nebo mezizubní kartáček. Tak zabráníte tvorbě povlaku, zánětu dásní a odstraníte zápach. Zajistíte také, že se patogeny a nečistoty nebudou usazovat v mezizubnívh prostorech.

Co jíst pro zdraví zubů

Pro zdraví zubů je zapotřebí konzumovat potraviny, které jsou bohaté na fosfor a vápník. Ve vašem jídelníčku by neměly chybět ořechy, pšeničné klíčky, celozrnné potraviny, květák, brokolice, rajčata nebo kapusta. Nezapomínejte ani na mléčné výroby. Z ovoce zubům nejvíce prospívají broskve a meruňky.

Naopak se snažte vyvarovat umělých sacharidů. Zcela zapomenout byste měli na průmyslově vyráběné sladkosti a sladké nápoje. Zuby nemusí ani citrusové plody, protože jejich kyseliny poškozují zubní sklovinu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments