Selhávající játra je třeba řešit co nejdříve. Rozpoznejte první příznaky včas

Játra nám slouží jako filtrační orgán, který je uložený v pravé horní části břicha. Kromě naší kůže je to největší orgán v našem těle, který zajišťuje přeměnu látek a filtraci látek toxických. Jak ale odhalit, že nám játra nefungují?

V případě, že svá játra přetěžujeme, třeba nadměrným pitím alkoholu nebo příjmem jiných škodlivin, výrazně tím narušujeme jejich strukturu i funkci. Pak nám mohou játra selhávat. To poznáme podle specifických příznaků, které však musíme umět rozpoznat. Jen tak můžeme zabránit závažným zdravotním obtížím.

Nadměrná únava, slabost a vyčerpání

Neustálý pocit únavy a slabosti mohou být příznakem poškození jater, které už nemohou odstraňovat toxiny, čímž zatěžují celý organismus. Naše tělo pak vyžaduje mnohem více odpočinku. Pokud se často cítíte vyčerpaní, i když máte dostatek spánku, raději ihned kontaktujte lékaře.

Svědění pokožky

Při selhání jater je kůže citlivější na dotek, jsou viditelnější žíly a modřiny. Pokožka začíná loupat a svědit. Pomáhá hydratace, ale nutné je i ošetření jater

Žaludeční nevolnosti a zvracení

Nevolnost a zvracení jsou asi nejčastějšími příznaky potíží s játry. Jenže nevolnost se jako symptom objevuje u mnoha jiných onemocnění, jako je třeba otrava jídlem, migréna, nemoci z pohybu, závratě, deprese či potíže s ledvinami. Při nefunkčnosti jater se nevolnosti zhoršují. Játra totiž nemohou odbourávat toxiny.

Trávicí potíže, průjem nebo zácpa

Játra zásadně ovlivňují proces trávení, protože produkují žluč. Pokud jí produkovat nemohou, žluči je málo, nebo vůbec není dostupná, objevuje se nadýmání, syndrom dráždivého tračníku, žlučové kameny, průjem nebo naopak zácpa.

Změny barvy moči a stolice

Zvýšený obsah bilirubinu v moči způsobuje její oranžové, jantarovéhnědé zabarvení. Hladina bilirubinu se zvyšuje právě proto, že játra už ho nejsou schopná z organismu odbourat. Pak se jej snaží odstranit močí nebo stolicí. Ta je pro uměnu místo hnědé barvy spíše žlutá nebo šedá. V tomto případě raději kontaktujte lékaře.

Bolesti břicha a otoky

Pokud máte křeče, nadýmání a bolesti v nadbřišku, mohou to být příznaky poškození jater. Začnou se hromadit tekutiny v břiše, kotnících, chodidlech i celých nohou. Jenže otoky mohou způsobit i lymfatické potíže, srdeční selhání, hormonální poruchy nebo potíže s ledvinami.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments