Neřešená oční vada může způsobit padání vlasů, varují lékaři

Za nadměrným vypadáváním vlasů se může ukrývat celá řada příčin. Věděli jste, že mezi ně patří i špatně korigovaná dioptrická vada? Možná vás to překvapí, ale řešení tohoto zdánlivě nesouvisejícího problému lze najít v ordinaci očního lékaře…

Průměrně člověk ztratí přibližně 50 až 100 vlasů denně, na podzim to může být i více, protože přirozený přírodní cyklus v tomto ročním období způsobuje obměnu kštice, podobně jako zvířata mění srst. Pokud ovšem na svém kartáči nacházíte stále více chomáčů a intenzita padání vás znepokojuje, je na čase začít problém řešit s lékařem. Na vině mohou být hormonální změny, onemocnění jako například alopecie, stres, užívání některých léků, podvýživa, genetická výbava atd. Ale málokoho napadne, že „jádro pudla“ se může ukrývat i ve špatných dioptriích!

Oko se extrémně namáhá při ostření

Překvapivý je nejen samotný fakt, že vypadávání vlasů souvisí s oční vadou, ale také skutečnost, že se může týkat také lidí, kteří dosud brýle vůbec nenosili. I minimální odchylka totiž hraje důležitou roli. Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken. Celý komplikovaný proces na úrovni mozku vede k nadměrnému vypadávání vlasů,“ vysvětluje souvislosti MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské oční kliniky DuoVize. Ten, kdo dosud problémy se zrakem nepociťoval, navíc není zvyklý pravidelně navštěvovat očního lékaře – tudíž se u něj vada nekoriguje včas. A to se pak v dlouhodobém horizontu může podepsat i na hustotě porostu hlavy

Hřeben plný vlasů? Vypravte se k očaři!

„Brýle jsem nikdy nenosila, proto mě vůbec nenapadlo dávat si do souvislosti vlasy s očima. Když jsem začala v koupelně i na polštáři nacházet stále větší chomáče, začalo mě to znepokojovat. Rady jsem hledala všude možně, vyzkoušela mnohé přípravky a nakonec skončila u lékařky, která mi provedla různá vyšetření i odběr krve. Všechno bylo v normě,“ vypráví čtyřicetiletá Jana Dvořáková. Do ordinace oční lékařky se dostala nezávisle na problémech s vlasy. S přibývajícím věkem začala stále více pociťovat, že se jí horší zrak, proto se rozhodla absolvovat prohlídku na oční klinice. Při úvodním pohovoru se mimo jiné zmínila i o tom, že jí v posledním roce nadměrně vypadávají vlasy – a ke svému údivu se od oční lékařky dozvěděla, že příčina může být právě ve špatném zraku.

Brýle zmírnily padání vlasů

Vlasy mohou vypadávat po celé ploše hlavy, anebo v chomáčcích, kdy jde o takzvané ložiskové vypadávání vlasů neboli alopecia areata. „Ano, opravdu se setkáváme s tím, že nás navštěvují pacienti, kteří si stěžují na nadměrné vypadávání vlasů. Při podrobném vyšetření zjišťujeme, že žili dlouhá léta se skrytou oční vadou, o níž sami nevěděli, anebo odhalíme nevhodně nastavené dioptrie či cylindry,“ uvádí oftalmoložka Valešová. Ačkoliv k problému může dojít kdykoliv během života, svou roli někdy sehrává i věk. Stárnutí postihuje také oči a i ti, kdo po celý život viděli ostře jako rys, začnou mít s příchodem čtyřicítky problém s rozostřeným viděním. To ovšem přichází plíživě a zpočátku tomuto „mžourání“ nemusí člověk věnovat pozornost. Právě nadměrné ostření ale může souviset s padáním vlasů, stejně jako v případě Jany. Poté, co absolvovala komplexní prohlídku, byla jí zjištěna dioptrická vada.

Nepodceňujte prevenci

Preventivní prohlídky a včasné odhalení očních vad jsou důležité nejen kvůli možnému vypadávání vlasů. Správnými dioptriemi lze eliminovat také zhoršené soustředění či dlouhodobou únavu, bolesti očí a hlavy, anebo zhoršené vidění při řízení, kterým můžete vystavit vážnému nebezpečí sebe i ostatní účastníky silničního provozu. Při prevenci lze navíc odhalit také závažné oční choroby, jež dlouho probíhají nepozorovaně, a my sami si jejich progresu ani nevšimneme – například zelený zákal. „V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za čtyři roky do 45 let věku, a jednou za dva roky po pětačtyřicátém roce,“ doporučuje Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky NeoVize. Precizní prohlídka by měla kromě jiného zahrnovat i „rozkapání očí“, při kterém dojde k takzvané mydriáze neboli rozšíření oční zornice. Bez tohoto úkonu vidí oční lékař jen 30 % nitroočního prostoru a tím pádem může snadno přehlédnout nebezpečná onemocnění zadního segmentu oka. Důležitou součástí vyšetření je také cykloplegie, kdy se pomocí speciálních kapek dočasně ochromí zaostřovací sval a lékař tak může změřit pacientovy skutečné dioptrie. Ty se od měření bez cykloplegie mohou lišit až o dvě dioptrie.  

Foto: Adobe Stock

Autor: Redakce AAzdravi.cz

Magazín o zdravém životním stylu a všem, co s ním souvisí. Každý den zde najdete užitečné a aktuální texty o důležitých tématech.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments