Špatně fungující ledviny mohou náhle selhat. Dopředu je prozradí změna v moči nebo kožní problémy

Ledviny jsou větším orgánem, který své potíže zvládne dlouhodobě skrývat. Jakmile ale přijde pokročilé stadium, začnou své nedostatky výrazně projevovat. V takovém momentě hrozí, že tento orgán dokonce selže, což ohrožuje pacienta na životě. Poznejte varovné signály včas, abyste mohli adekvátně reagovat.

Jak fungují ledviny

Orgán je umístěn ve spodnější části zad, a to po obou stranách páteře. Pro tělo je významný hlavně díky své čistící schopnosti. Dokáže tělo zbavit přebytečných toxinů, jelikož je posílá do močového měchýře, kudy pak odcházejí ven z těla.

Jakmile tento orgán přestane fungovat správně, celé tělo je v ohrožení. Toxiny se totiž nedostávají ven správnou cestou, zůstávají v těle a ohrožují další orgány a důležité funkce.

Nejčastější příznaky

Když ledviny začnou vypovídat svou službu a toxiny se v těle hromadí, poznáme to na nezvyklé míře únavy. Spánek pacientovi nestačí, obvykle je malátný i po několikahodinovém spánku a stále postrádá energii.

Závažnějším projevem je špatná barva moči nebo pěnivost. Poškozené ledviny občas způsobí, že se při močení objeví krev, což je jeden z příznaků, který by se měl okamžitě řešit s lékařem. Ideálně si také měřte, jak často chodíte na toaletu, jelikož její častá návštěva rovněž signalizuje zdravotní komplikace.

Estetické problémy

Ekzémy, svědivá kůže, nafouklé a unavené oči nebo oteklé nohy. Špatná funkce ledvin se projevuje také na estetické stránce člověka. Pokud jste tedy ztratili chuť do života, cítíte se ospalí a dokonce i vypadáte, že energii postrádáte, nechte si udělat testy, které prověří zdraví vašich ledvin.

Máte-li pocit, že postupně ztrácíte apetit, nic vám nechutná a již delší čas držíte dobrovolně hladovku, taktéž se může jednat o problém s tímto orgánem. V případě podezření neváhejte a navštivte odborníka, který situaci prověří.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.