Špatně fungující srdce se projevuje dlouho dopředu. Rozpoznejte problém včas a předejděte infarktu

Srdeční onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí. Jak rozpoznat signály, které nám pomohou odhalit nemocné srdce? Všímejte si těchto symptomů.

Bolest na hrudi

Klasický příznak srdečního záchvatu nemusí být náhlý. Bolest na hrudi se často projevuje jako intenzivní tlak, kdy máte pocit, jako byste měli na hrudníku balvan. V tom případě je lepší zavolat sanitku. Může to také vypadat tak, jako byste si natáhli sval v hrudníku. Nemusí se projevovat ostrou bolestí, ale mírnou, vystřelující do ramen, paží, krku nebo čelisti. Bolest na hrudi, za hrudní kostí, mírně vlevo, se může objevit i po tréninku nebo při stresu.

Dušnost a dechová nedostatečnost

Pokud vám lehká fyzická aktivita náhle bere dech, je to problém. Zvláště, když jste před rokem nebo dvěma potíže neměli. Dýchací potíže někdy přicházejí, když si lehnete, což může být onemocnění srdečních chlopní. Dechová nedostatečnost, kdy se zadýcháváte při minimální námaze, může být plicní onemocnění, jako astma.

Příznaky podobné chřipce a nachlazení

Problémy se srdcem se projevují i jako nachlazení nebo chřipka. Pocity na zvracení, únava a studený pot po fyzické aktivitě ukazují na nedostatečný průtok krve. Náhlý studený pot může být i příznakem infarktu. Těžké žaludeční nevolnosti zejména u žen někdy ukazují na srdeční infarkt i několik dní předem.  

Motání hlavy, závratě a mdloby

Točení hlavy, vrávorání a závratě ukazují na srdeční arytmii neboli poruchu srdečního rytmu. Pocity slabosti a mdloby se zrychleným bušením srdce mohou být příznakem zablokování nebo problémů se srdeční chlopní. Při rychlém vstávání mohou být příznakem potíží se srdcem nebo infarktu myokardu.

Únava a poruchy spánku

Příznakem srdečního selhání i chronická únava, ale i nespavost, především u žen. Pokud nestojí za vyčerpáním běžné příčiny, raději navštivte lékaře.

Jak poznat blížící se infarkt

Bolest za hrudní kostí, která nepolevuje, neustupuje ani při změně polohy, někdy vystřeluje do krku, levé ruky, čelisti i horní části břicha. Potíže s dýcháním, panická úzkost a studený pot. Pokud bolesti trvají už 20 minut, volejte lékařskou pomoc.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments