Špatný dech nemusí způsobovat zanedbaná hygiena. Problém může být zakopaný hlouběji v těle, například játrech

Zápach z úst neboli halitóza není nic příjemného. Jaké jsou možné příčiny? Nemusí to být jen nezvládnutá ústní hygiena. Co třeba proteinová dieta nebo nemoc? Podívejte se na to.

Záněty úst a zubní kámen

Nesprávná zubní péče způsobuje nepříjemný dech. Zápach způsobují hlavně záněty v ústní dutině a přemnožené bakterie. Může jít o zubní kaz, paradentóza nebo zubní kámen. Důležitá je i správná technika čištění. Důležitý je i mezizubní kartáček.

Proteinová dieta

Nízkosacharidová strava nebo proteinová dieta, která obsahuje minimum cukrů, zapříčiní, že tělo začne spalovat tuky místo energie a dojde ke ketóze. Dech je cítit po acetonu.

Dehydratace

Špatný dech může způsobit i nedostatek tekutin a dehydratace organismu. Přestanou se tvořit sliny, ústa vysychají, sliny nečistí ústní dutinu a neničí bakterie. Potrava se v ústech rozkládá a způsobuje nepříjemný zápach z úst.

Hormonální změny, slabá imunita i vyčerpání

Za špatným dechem i hormonální výkyvy, oslabená imunita nebo vyčerpání, protože v těle dochází k přemnožení specifických bakterií, které způsobí nepříjemný dech.

Diabetes

Příčinou by ale mohla být i začínající cukrovka, při které není tělo schopno samo si vytvářet inzulin, který v organismu roznáší glukózu z krve do buněk. Pokud inzulin chybí, cukr nám  zůstává v krvi a uvolňují se látky, které obsahují i aceton. Je cítit z dechu diabetiků, jakoby pili alkohol. Jde zejména o diabetes 1. typu.

Některé léky

Jde především o psychofarmaka, léky na diabetes a vysoký krevní tlak. Snižují produkci slin a v ústech způsobuje sucho a zkažený dech. Někdy se zápach z úst objeví po antibioticích nebo při léčbě na alergie.

Selhání jater nebo ledvin

Pokud je dech cítit po rybách, přidá se žlutě zbarvená kůže nebo oční bělmo, tmavá moč nebo světlá stolice a výrazná únava, zápach z úst naznačuje selhání jater. Pro selhání ledvin je typický zápach po čpavku.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments