Speciální způsob mytí oken zajistí, že sama budou odpuzovat prach a zůstanou čistá celé měsíce. Přišli na to na západě

Chcete-li se vypořádat se šmouhami na oknech, můžete vyzkoušet několik různých postupů. Například použití šamponu může být účinné při odstraňování skvrn, octem lze účinně odmašťovat a škrobem můžete okna dokonale vyleštit. Vyzkoušejte různé metody a uvidíte, která se pro vás stane nejpoužívanější při mytí oken.

Důležitou roli hraje počasí

Nejlepší je umývat okna za mírného zatažení nebo za podmračeného počasí, abychom zabránili rychlému vysychání tekutiny na oknech. V takovém případě je také snadnější vidět, kde jsou šmouhy, a naopak obtížnější je mytí ve chvíli, kdy intenzivně svítí slunce.

Chemie není vždy nutná

Možná máte doma přísady, které vám s okny pomohou. Vyzkoušejte roztok z jedné části octa a devíti částí vody, nebo směs 0,5 litru vody s 2 lžícemi škrobu. Jeden nebo druhý prostředek naneste na okna a poté je doleštěte suchou utěrkou nebo kuchyňským papírem. Na silně zašpiněná místa můžete použít i směs z poloviny cibule a poloviny octa, kterou na okna nanesete a necháte působit přes noc. Ráno pak okna jen opláchněte a doleštěte suchou utěrkou.

Foto: Shutterstock

Šampón

Chcete-li si ulehčit práci při čištění oken, zkuste použít šampon. Tento prostředek dokáže velmi dobře vyčistit skla, a navíc lze použít i levnější druhy, jako například kopřivový nebo meduňkový. Nejen, že budou vaše okna krásně čistá, ale navíc váš byt provoní příjemná bylinná vůně namísto nepříjemných chemických odérů. Zkuste to a uvidíte, zda tento způsob vyhovuje právě vám – za pokus to rozhodně stojí!

Stěrka nebo hadřík?

Pro čištění oken se obvykle používá kbelík s vodou a saponátem, sprej na mytí oken a něco na leštění. Dobrý hadr, který nezanechává chloupky, spolu s jelenicí nebo novinami pomůže odstranit poslední nečistoty a docílit vysokého lesku. Co si myslíte o houbičce se stěrkou? Profesionálové ji často používají a pokud je kvalitní, nemusíte používat žádné speciální mycí prostředky. Je důležité se naučit správně s houbičkou manipulovat. Dlouhými tahy od rámu k rámu zabráníte vzniku šmouh a suchým hadrem okolo rámu jednoduše odstraníte poslední kapky a zbytky nečistot.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Butenko
Butenko
1 rok

Kristýnko, když už tyhle rady dáváte, máte je osobně vyzkoušené???!!! Pa.

Aster
Aster
1 rok

Je mi úplně putna na co přišli západní škvoři – to tak – večer napatlat okna a druhý den je čistit – ani mi nehne!