Ztráta velké části slepic v Česku. Způsobí to nárůst cen vajec

Sotva začal nový rok, už čelí Česká republika další velké krizi, kterou bude muset nějakým způsobem zvládat a nebude to vůbec jednoduché. Nějakou dobu se zdálo, že se snad vyhneme tomu, co koncem loňského roku sužovalo celou Evropu. Nakonec se to však nepodařilo a ptačí chřipka zde udeřila obzvlášť velkou silou.

Velké potíže v chovech

V Česku aktuálně dochází k likvidaci důležitých velkochovů, které hrály důležitou roli v zásobování českého trhu vejci a navíc tento produkt ještě vyvážely za hranice.

Zasažen byl bohužel i největší chov v České republice, kde dojde k vybití tří set tisíc slepic. Nejde však o jediné ohnisko. Těch je více a aktuálně musí být vybito přibližně 750 tisíc kusů drůbeže. To ale zřejmě nebude všechno, protože stále není po všem a probíhá další šíření.

Jen v největším chovu na Tachovsku muselo být vybito více slepic než za celý rok 2021. Aktuální počet zasažené drůbeže tvoří přibližně patnáct procent z veškerého chovu v České republice. To už je skutečně významné číslo. Není přitom vyloučeno, že se bude dále navyšovat, což už by mělo skutečně závažné následky.

Foto: Shutterstock

Kolik budou vejce stát

Cena vajec prudce rostla už v posledních měsících loňského roku a dostala se až k šesti korunám za kus. Bylo to dáno především tím, že ptačí chřipka řádila v dalších evropských zemích, odkud se k nám vejce dovážejí. Teď, když vypadne podstatná část české produkce, se čeká další navyšování cen.

Podle analytiků je obtížné odhadovat, kolik nakonec vejce budou stát, ale zdražení je pravděpodobné. Hodně bude záviset i na chování obchodních řetězců, které si na vejce dávají poměrně značnou marži. Pokud v tom budou pokračovat, může jedno vejce stát třeba i deset korun.

A jak jsme viděli na případu energií, případně vybraných typů zboží, růst se jen tak nemusí zastavit. Pokud je něčeho na trhu nedostatek, cena zkrátka stoupá stále výše, a to i tam, kde si to nikdo nedokáže představit. Může se to stát i s vejci.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

Vybíjení drůbeže a slepic v ČR je plánovité a záměrné v jakémsi úmyslném plánování chudoby obyvatelstva země. Česká vláda to schvaluje a dělá, že je to náhodné šíření ptačího viru. A lidé tomu věří, protože jsou blbí.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Zvoník

Jak se chcete bránit, když vám na dvůr vpadne kontrola z hygieny – pokudje nepustíte dovnitř, vrátí se s policií…
Jak tu někdo píše – kde jsou ty tisíce mrtvých ptáků v přírodě…že žádné nevidím, a to ani zpěvné ani vodní ptáky – divoké kačeny si dál spokojeně
plavou v rybníku.

Štefan Dobosi
Štefan Dobosi
1 rok

Proč neumírají ve velkém velká hejna divokých kachen, havranů atd. měli by padat jak švestky a nic. Žáby něco smrdí 😤😤😤😤

Radomír
1 rok

Já bych spíš zahájil likvidaci volů na řídících postech ! 😂

Jiří
Jiří
1 rok
Reply to  Radomír

Ti volové budou asi nějací piráti. Ti si to představují jako Hurvínek válku.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Radomír

Tak to by byl chvályhodný masakr 😀

Paavi
Paavi
1 rok

Kde jsou ty tisíce či miliony kusů uhynulých zpěvných ptáků, vodního ptactva a dalších ptáků?

Aster
Aster
1 rok

Krajské hygienické stanice zahájily štvavou kampaň proti drobnochovatelům, kteří mají stejně slepice už dávno pozavírané v kurnících – buzerují s registrací chovů nejen slepic, ale i králíků – proč asi? aby věděli kam mají jít “znárodňovat” ?