Jak správně vytáhnout klíště a na co dávat pozor?

Doba, kdy můžeme chytit klíště je tady. Ať už se chráníme různými preparáty, jsme očkovaní, nebo se jen snažíme vyhýbat vysoké trávě a stromům, můžeme ho chytit. Na první pohled nepoznáme, zda je klíště infikované boreliemi či nikoli. Každé klíště proto představuje nebezpečí. I přes velkou osvětu stále děláme při jejich vytahování základní chyby. Pojďme si proto shrnout, jak správně vytáhnout klíště a na co si při tom dát pozor!

Jak vytáhnout klíště?

Pokud se pohybujete v přírodě, trávě, pod stromy apod., vždy večer věnujte čas tomu, abyste se dobře prohlédli. Ideální je, když vás prohlédne někdo druhý. Klíště se totiž rádo přisává hlavně v měkkých tkáních a tam je často špatně vidět. Další místa, kde se mu líbí, jsou ochlupení a vlasy. A ve vlasech si sami klíště najdeme jen velmi těžko.

Proč se prohlížet každý den, nebo i několikrát denně? Protože čím dříve klíště odhalíte, tím lépe pro vás!

Ihned po nalezení klíště vyjměte. Postup je následující:

  1. Natřete klíště speciálním gelem na umrtvení – znehybnění (k dostání v lékárnách).
  2. Vezměte speciální kleště na klíště, pinzetu, nebo vatovou tyčinku a pohybem ze strany na stranu ho vytáhněte. Postupujte pomalu a trpělivě. Pokud klíště rozmáčknete, můžete si ránu infikovat. Pokud ho utrhnete a zůstanou mu v kůži kusadla, není to tragédie. Tělo si s tím poradí.
  3. Ránu důkladně vydezinfikujte.
  4. Hlídejte místo napadené klíštětem, zda se nezanítí, neoteče apod. Pokud by se vám ranka zdála jen trochu jiná, než je obvyklé, vyhledejte raději lékaře.
  5. Je dobré mít doma speciální domácí test na klíšťata. Tímto testem zjistíte, zda klíště bylo nakažené boreliemi a včas tak můžete zabránit nákaze rozšířit se ve vašem těle.

Tohle v žádném případě nedělejte!

Zapomeňte na rady našich babiček – potřít klíště olejem, sádlem, indulonou a dalšími krémy a tuky. Klíště se udusí a vyvrhne do ranky obsah svých střev. Tím může dojít i k přenesení infekce.

Nikdy klíště v rance nemačkejte, nedrťte apod. Opět může dojít k přenosu vnitřních šťáv klíštěte do rány a k následné infekci.

Vždy, když víte, že jste měli klíště, bolí vás ranka po jeho vyjmutí, zapálí se, hnisá, nebo vám stoupne teplota a necítíte se dobře, navštivte neprodleně lékaře!

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments