Záškrt je obávané bakteriální infekční onemocnění. Jak se projevuje?

Záškrt neboli diftérie je akutní bakteriální infekční onemocnění, kdy bakteriální toxiny způsobují velmi těžký průběh angíny. Nemoc se přenáší zejména kapénkovou infekcí mezi lidmi. Jak se proti onemocnění bránit a je ještě dnes vůbec hrozbou?

Záškrt je bakteriální infekční onemocnění způsobené bakterií Corynebacteriumdiphterie a projevující se v podobě těžké angíny. Vyskytoval se jak u nás, tak i po celém světě ve velkých a zákeřných epidemiích. V rozvojových zemích je ještě stále záškrt častou příčinou úmrtí dětí.

Zdroje nákazy

Zdrojem nákazy záškrtu mohou být nemocní pacienti, lidé v rekonvalescenci nebo bacilonosiči toxického kmene záškrtu. Nemoc se přenáší hlavně kapénkovou infekcí, ale i přes kontaminované předměty a oblečení. Bakterie napadají zejména dýchací cesty, mandle, hrtan, hltan i kůži.

Příznaky a léčba záškrtu

Inkubační doba je 2 až 5 dní. Nejčastěji se záškrt projevuje jako těžká angína s povlaky, které se nutně nemusejí vytvářet pouze na mandlích, ale často zasahují i sliznici hrtanu a horního patra. Léčí se antibiotiky a důležité je jejich včasné podání.

 • mírná bolest v krku
 • polykací potíže
 • zvýšená teplota

Po 2 až 3 dnech:

 • otok okolní tkáně
 • zduření krčních mízních uzlin
 • otok krku
 • zhoršené dýchání

Při zhoršení stavu:

 • mohutný otok
 • horečka až nad 40 °C
 • polknutá tekutina začne odtékat nosem
 • až 30 % onemocnění končí smrtí udušením

Existuje hned několik kmenů a typů Corynebacterií. Ty se liší schopností tvořit a vylučovat difterický toxin neboli toxickou bílkovinu, která způsobuje ohraničený zánět sliznice horních cest dýchacích a vytváří se pablána s otokem sliznice. Zabrání proudění vzduchu a vedou až k udušení. Nebezpečná je zejména u malých dětí, kde je tzv. průsvit dýchacích cest menší.

Nejzávažnější komplikací je zánět srdečního svalu neboli myokarditida ve 2. až 3. týdnu infekce. Projevuje se bledostí, nepravidelným bušením srdce a zvracením. Způsobuje poruchy srdečního rytmu, tedy arytmii. Neurologická postižení se projevují obrnami nervů, zejména měkkého patra s vadou řeči a poruchou polykání, obrnou okohybných nervů se šilháním, nebo obrnou lícního nervu s poklesem očního víčka. Periferní polyneuritida se projevuje symetrickou obrnou hlavových i končetinových nervů.

Ochrana a prevence

V České republice se v současné době záškrt téměř nevyskytuje. Epidemie byla zažehnána díky systematickému, povinnému, dlouhodobému a celoplošnému očkování. Protože se toto onemocnění i nadále vyskytuje v rozvojových zemích, migrace lidí je stále větší a v poslední době se mnoho dětí nedává očkovat, doporučuje se přeočkování proti záškrtu kombinovanou trojvakcínou proti záškrtu, tetanus a černému kašli. To je vhodné zejména pro osoby nad 45 let věku a všechny, co cestují.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments