Roupy, škrkavky a tasemnice. Kde na nás číhají?

Paraziti často trápí domácí mazlíčky, a proto se jim snažíme pomoci odčervovacími tabletami. Věděli jste, že stejné nebezpečí číhá i na lidský organizmus? Navíc je výskyt parazita u lidí nebezpečný, protože putuje z trávícího traktu kamkoliv do našeho těla. Setkání s parazitem je častější, než se domníváte.

Nepříjemný roup

Proč neposedíš, máš roupy? Tuto větu slyšel asi každý z nás, když byl dítě. Bohužel se zakládá jak na pravdě, tak na velmi časté zkušenosti. Roup se přenáší hlavně v dětském kolektivu a sídlí v tlustém střevě. Samičky pak nakladou vajíčka v okolí konečníku. Ta způsobují svědění a pálení. Škrábáním a neumytýma rukama se parazit šíří dál. Roupy se šíří nejvíce ve školkách a školách, ale vyskytují se i u dospělých osob. Nákaza se projevuje zčervenáním a svěděním kolem konečníku, později se přidává únava a časté průjmy. Nemocný trpí břišními křečemi a larvy i vajíčka mohou být viditelné i ve stolici. Prevence je zde jednoduchá, spočívá v dokonalé osobní hygieně, časté výměně spodního prádla, péče o nehty. Prádlo je třeba prát na vysokou teplotu. Ropů se snadno zbavíte s preparáty, které jsou na trhu dostupné.

Nebezpečná škrkavka

Škrkavky se běžně vyskytují u psů, jedna larva dokáže ve svém reprodukčním cyklu naklást až 200 tisíc nových vajíček. Ta se pak vylučují trusem a dostávají se dále do potravního řetězce. Nákaza číhá většinou během práce na zahrádce nebo po snězení nemytého ovoce a zeleniny. Nebezpečné je i mazlení se psy nakaženými škrkavkou. Vajíčka se vyskytují na jejich srsti. Z ní putují na ruce a na potraviny, které uchopíte. I tady platí, že je důležitá osobní hygiena, pravidelné mytí rukou a dávat si pozor na nemytou zeleninu nebo ovoce. U dětí dbát, aby nevkládaly do úst hlínu, písek a jiné předměty ze zahrady, kterou navštěvují domácí mazlíčci. Škrkavek se snadno zbavíte dostupnou léčbou. Škrkavka je nebezpečná jen v případě, kdy putuje v těle a usídluje se v jiných orgánech než v tenkém střevě. Naštěstí jsou tyto případy velmi vzácné.

Metrová tasemnice

Tasemnice parazituje ve střevech a dospělý jedinec dorůstá až do metrové délky. Zasažený trpí nechutenstvím, nevolností a průjmem. Což se může jevit jako recept na rychlé hubnutí, ale v žádném případě nehazardujte se zdravím a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Tasemnice se do našeho těla dostává nejčastěji v nedostatečně tepelně upraveném mase. Člověk může být i mezihostitelem. Vajíčka pak putují krevním řečištěm a napadají nejrůznější orgány. Jsou zaznamenány i případy úmrtí v důsledku tasemnice. Ta se ale týkají méně rozvinutých zemí. Tasemnice se může vyvíjet v těle hostitele i 4 měsíce bez sebemenších příznaků, proto pokud máte doma psa nebo kočku, buďte pozorní i k nepatrným příznakům. Kočky a psy pravidelně odčervujte. Antiparazitika jsou velmi účinná i v tomto případě.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments