Stačí 300 Kč na jídlo pro jednoho člověka na týden? Vyzkoušeli jsme to

Doba je skutečně zlá. Peněz ubývá a veškeré zboží, zejména potom potraviny, neustále zdražuje. Navíc to nejhorší je podle všeho teprve před námi. Může se klidně stát, že vám zničehonic vypadnou příjmy a vy budete muset začít šetřit.

V takovém případě nezbývá než se vzdát všech zbytných záležitostí. Jde o to nejdůležitější, tedy přežití. Kolik peněz ale potřebuje člověk, aby mohl přežít po dobu jednoho týdne? Pochopitelně je to velmi individuální, ovšem v tomto případě platí, že na nejrůznější choutky není prostor a zkrátka chceme získat pouze takové potraviny, abychom týdne přečkali a nehladověli.

Zároveň se ale musíme pokusit získat potřebné živiny a vitaminy, a to alespoň v základním množství. Lidský organismus je totiž potřebuje, jinak by přestal vypovídat službu.

Nákupní seznam na týden za 300 Kč

 • 20 kusů rohlíků – 40 Kč
 • 1 chléb Šumava 1,5 kg – 25 Kč
 • 400 gramů šunky – 45 Kč
 • Pomazánkové máslo 200 gramů – 20 Kč
 • Ovesné vločky 500 gramů – 20 Kč
 • 1 litr mléka – 15 Kč
 • 500 gramů mletého vepřového masa – 50 Kč
 • 1 kilogram brambor – 20 Kč
 • 500 gramů rýže – 20 Kč
 • 1 kilogram banánů – 17 Kč
 • 2 kilogramy jablek – 30 Kč

Celkem jsme tedy nakoupili zboží za 302 korun. Jde o zcela reálné ceny, které však mohou být v některých případech dostupné pouze v akčních nabídkách. Ty jsou ale velmi časté, a tak není problém uvedené produkty sehnat někdy i levněji. Vždy je má některý z velkých řetězců a akci.

Foto: Shutterstock

Žádné vyskakování

Také musíme dodat, že tento výběr počítá s tím, že ty naprosté základy, jako je třeba sůl nebo olej, už máte k dispozici doma. Při dlouhodobém žití za tuto částku bychom je ale do průměrného rozpočtu museli zakomponovat.

Ještě levněji pak potraviny nakoupíte třeba v sousedním Polsku, kde je možné je získat o dvacet až třicet procent levněji. Je však zase třeba vážit cestu, a tak se takový nákup vyplatí pouze lidem, kteří to nemají daleko, případně mohou využít nějakou formu bezplatné dopravy.

Výběr potravin na týden si pochopitelně můžete různě upravovat podle svých chuťových preferencí, avšak tento základ by vám měl pomoci se odpíchnout a získat přehled, co vlastně tak potřebujete. Bohužel zjistíte, že svým chuťovým buňkám se příliš nezavděčíte, jde spíše o ukojení hladu.

Pochopitelně také platí, že výrazně usnadněnou mají v tomto případě situaci vícečlenné domácnosti. Ty mohou za násobky třísetkoruny nakoupit pestřejší výběr zboží, případně ušetřit díky větším balením.

A jak byste nákup za 300 Kč na osobu řešili vy?

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
46 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hali
Hali
1 rok

Uvedené ceny jsou z kterého roku? Cena rohlíku se pohybuje cca 2,90. A co ta šunka a další!!!! Ten kdo sestavil tento seznam by měl vyztřízlivět!

Lukáš
Lukáš
1 rok

Tak trochu mimo ty ceny. Za mě, když to vezmu podle seznamu to vychází cca na 450 Kč. A to tam není ani dost věcí na obědy na týden.

Šárka
Šárka
1 rok

Kam chodí nakupovat s cenami potravin jste úplně mimo mísu 😂

Iva
Iva
1 rok
Reply to  Šárka

Přesně tak , a kde je započítána elektrika nebo plyn , voda a jiné věci potřebné k vaření a mytí ? ,

Bohouš
Bohouš
1 rok

Pan redaktor je evidentně mimo a průser je, že si to možná přečte někdo z naší “lidové” vlády a usoudí, že se máme vlastně ještě móóóc dobře….

Standa
Standa
1 rok

Když nebudu brát v potaz ceny tak podle surovin si uvařím max 2 obědy a jinak budu celý týden jíst rohiky a chleba se salámem? To myslí pan autor vážně ?

Eva
Eva
1 rok
Reply to  Standa

Chytrý pan autor předpokládá,že sádlo,olej,maso,vejce a pod.ukradete😂😂😂

Iveta
Iveta
1 rok

Tak vůbec nechápu, kde jste prosím vzali ty ceny? Chleba běžně téměř 40kc,rýže 30 a td. 😩

Ludmila
Ludmila
1 rok

Můžete mi prosím říct,kde jste nakupovali? Ráda si tam zajdu nakoupit.

Vlasta
Vlasta
1 rok
Reply to  Ludmila

Také by mě zajímalo kde jste nakupovali?
Tyto ceny nejsou aktuální!!

Mara
Mara
1 rok
Reply to  Ludmila

V parlamentní prodejně, nejspíš

Helena
Helena
1 rok

Ó opět zas jeden chytrý! Místo blekotů měl pisálek uvést místo kde ony suroviny nakoupil.To by byla užitečná informace!

Ludmila
Ludmila
1 rok
Reply to  Helena

Také by mě to zajímalo

Veronika
Veronika
1 rok

Ty ceny jste si vycucali z prstu. 300 Kč na týden Vám stačilo před covidem, ale rozhodně ne teď. Při dnešních cenách jsou lidé rádi za 600 Kč na osobu a uvědomte si, že pokud jsou v rodině děti, tak částka může být i 1000 Kč na týden.

Pavlína
Pavlína
1 rok
Reply to  Veronika

Dnes jsem byla v Penny nakoupila jsem na oběd na fazolový guláš chléb možná na dva dny a to syn obědva ve škole a i doma, večeře +svačina škola, práce housku salám sýr a rajče, sirup plus doplněk cukru BeBe pro každého dva kusy a okurek s kedlubnou jen tak na chuť zaplatila jsem 650kc a to je tak zhruba jídlo na jeden a půl dne pro 3lidi a to nepočítám že spoustu věcí jako máslo atd… Máme doma a ani nejsme ti co by se nějak extra přejídaly a kupuji základní levnější potraviny podle jejich výpočtu bych musela zaplatit… Číst vice »

Martin
Martin
1 rok

Tenhle seznam za tyhle peníze ? Rohlíky za 2,- Kč, chleba za 25,- Kč, to se nekoupí ani v akci a už vůbec u v jednom obchodě. Nebo snad každou zlevněnou položku v jiném obchodě, pak něco bude stát cesta. A aby se vše koupila za akční ceny to je taky nesmysl. A kór pro lidi co nebydlí ve městě.

Miroslava
Miroslava
1 rok
Reply to  Martin

Naprosto nerealne ceny ani ve slevovych akcich. 10 deka sunky za 11 korun? Nesmysl.