Stát jde po důchodcích v Česku. Nově budou platit speciální poplatek, jinak ostrouhají

Je až neuvěřitelné, jak rychle se může pohled na určitou skupinu obyvatelstva změnit. Zatímco ještě před pár lety se důchodcům každoročně přidávaly tisícovky, a aby náhodou neměli málo, vymýšleli se jim nejrůznější jednorázové přídavky, jako bylo 5000 Kč v rámci takzvaného rouškovného.

Peníze už nejsou

Tento trend byl jednoznačně přepálený a vedl k tomu, že se důchodový systém dostal do velkých problémů celých 10 let předtím, než se s tím mezi odborníky počítalo. Okamžitě začalo být jasné, že se musí začít šetřit. Aktuálně také přichází narychlo spíchnutá důchodová reforma, která má jistě mnoho vad, ale je naprostou nutností.

Důchodci však nově musí počítat také s tím, že jim stát leccos naúčtuje, a to i takové věci, které měli dosud zdarma, aniž by si to uvědomovali. Česká správa sociálního zabezpečení teď oznámila nepříjemnou novinku o tom, že zasílání informace o valorizaci penzí poštou bude zpoplatněno. Mnozí nad tím kroutí hlavou, jelikož to může způsobit poměrně velké zmatky.

Senioři se pochopitelně budou chtít poplatku vyhnout, což bude možné, ovšem v takovém případě možná nebudou dostávat všechny potřebné informace, protože se k nim jednoduše nedostanou. Bezplatné vyjádření o valorizaci důchodů totiž bude k dispozici pouze elektronicky, a to emailem nebo datovou schránkou.

Není to vůbec dobré

Copak já s těmi počítači umím dělat? Já jsem ročník 1945, za nás nic takového nebylo a teď chtějí, abych se to učila? Kvůli čemu? Že mi nemůžou poslat kus papíru poštou? To jsme to dopracovali panečku,” říká na novinku naštvaně paní Ludmila z Hradce Králové.

Čtěte také: Je to tady. Stát jde sebrat důchodcům v Česku peníze. Budou se muset uskromnit

Důchodci mají v tomto ohledu vůbec velkou polízanici. Nejen stát, ale všechny možné instituce už s nimi chtějí komunikovat výhradně digitálně. Například banky dramaticky zvyšují poplatky za papírové výpisy či služby na pobočkách. Kvůli slevám v obchodních řetězcích je potom potřeba si zřizovat nejrůznější aplikace apod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 měsíc

Hlavně ať vrátí Klaus s Kalouskem vrátí do penzijního fondu 603miliard které tam ukradli!!!!!!

Ivuse
Ivuse
1 měsíc

Kdyby si páni poslanci včetně Fialy nedělali z republiky cestovní kancelář, ne rozdávali

Květa
Květa
1 měsíc

Ať mě neposílají nic. Pokud mě na důchodu přidají 40 kč, tak to zjistím. Zase kravina, neví už, kde ty peníze brát. Ale u sebe nezačnou.

Jiřina
Jiřina
1 měsíc

Když stát posílá naše peníze do všech prdelí světa, nechá klidně padnout vlastní lidi,sedře je z kůže a ještě to potom hodí na důchodce, že za to mohou oni. Ani hyena by se tak nechovala.

Petr Kes
Petr Kes
1 měsíc

Ta zlodějská vláda v čele z vydriduchem Fialou
by jsi měla sama sáhnout na platy.Je to jasné protože když si zvednou platy,tak ty peníze musí někde vzít a v první řadě jsou důchodci pak dělníci.Za to chrápání a zrání v kantýně za pár haléřů by se měli stydět jenom že oni žádné svědomí nemají a okrádají celý stát, Hlavně obyčejné lidi.

Lukáš
Lukáš
1 měsíc

Lež jako věž děláte z lidí jen hlupáky.

FRANTIŠEK
FRANTIŠEK
1 měsíc

Jednou kráva, vždycky kráva.

Čestmír
Čestmír
1 měsíc

Už mám plné zuby těchto pisálků kteří si hrajou na novináře a nemají o čem psát tak se jen navážu do důchdců. Ti důchodci kteří vám tak překáží postavili a vybudovali celou republiku. Dejte si otázku Která strana si půjčila s důchodového systému 400 miliard. A nikdy nevrátila. Já se chovat jako vy tak se ostudou sám sebe vylískám. Ale vy nemáte svou vlastní hrdost prodali jste všechno i sami sebe.

Lukáš
Lukáš
1 měsíc
Reply to  Čestmír

Souhlas.👍 Stejně to jsou lži už neví o čem psát. Ten kdo tohle píše není duševně v pořádku a neví co dělá a nebo ví a schválně provokuje. Tohle není zpráva ale dezinformace dělají si z lidí Dobrý den.

Jan Kafka
Jan Kafka
1 měsíc
Reply to  Lukáš

Proč odepisujete když se nechcete učí na internetu zase melou kraviny důchodci je mě 55 let a já takovou penzí co má je teď já mít nebudu a už dělám 35 let

Dana
Dana
1 měsíc
Reply to  Jan Kafka

Odpracovala jsem 46 let a vychovala 3 děti kteri pracuji a odvaději daně