Stát rozdává milion korun každému Čechovi, který si řekne. Běžte se přihlásit, brzy nebude

Koncem září byl spuštěn očekávaný projekt „Oprav dům po babičce“, který se týká jak rodinných, tak bytových domů. Hlavním cílem tohoto programu je úspora energií, protože u starších domů se při jejich výstavbě ještě žádná energetická náročnost neřešila.

Vytopit je proto v současné době nemusí být úplně jednoduché. Vzhledem k drahým energiím to pro jejich vlastníky je často spíše obtížné. Dotace se ale uděluje i s ohledem na splnění klimatických závazků. Majitele zateplených domů nebude svádět myšlenka pálit v kotlích materiály, které k tomu nejsou určeny.    

Dotaci mohou získat i pracující důchodci

Dotaci mohou získat jen domácnosti s jednou nemovitostí, ve které bydlí nebo se bydlet chystají. V naší republice jsou podle Českého statistického úřadu statisíce neobydlených domů, které by, opravené, mohly znovu sloužit svému účelu. Nemusela by se tedy kvůli výstavbě nových bytů zabírat další zemědělská půda.

O peníze si mohou zažádat všichni vlastníci rodinných a rekreačních stavení, které jsou využívány k trvalému bydlení. A jejichž majitelé jsou ekonomicky aktivní. Tedy i pracující důchodci. A je jedno, jestli nemovitost zdědí nebo si ji koupí.

Foto: Shutterstock

Získejte až 1 milion

V opravované nemovitosti musí mít rodina trvalý pobyt a musí v ní bydlet ještě alespoň 10 let po dokončení oprav. Získat z dotace může maximálně 50 % prokazatelných výdajů na její opravu, ale zároveň maximálně 1 milion korun.

Žadatelé obdrží peníze předem, podmínkou je ale realizace optimálního zateplení nemovitosti, včetně například výměny oken. Mladé rodiny navíc mohou získat ještě i bonus 50 000 Kč na každé nezaopatřené dítě. K tomuto dotačnímu programu si můžete zažádat také o dotaci na ekologické kotle na pevná paliva, fotovoltaické systémy, solární panely nebo dešťovku. Konečná dotace tedy může částku 1 milion i překonat.

Nevíte, jak na to? Nechte si poradit

Formulář, na kterém můžete o dotaci požádat, najdete na stránkách Státního fondu životního prostředí. Od ledna budou navíc žadatelé moci získat i výhodný úvěr od stavebních spořitelen, s úrokem 3 – 4 %. Ušetřené náklady na energie by potom mohly pomoci tento úvěr splatit.

Přemýšlíte o této dotaci, ale nejste si jisti, jestli je pro vás výhodná? Na trhu existuje mnoho firem, které vám poradí a pomohou. A to od počáteční analýzy současného stavu vašeho domu až po zajištění výplaty peněz na váš účet.

Dotace je financována z modernizačního fondu, tedy z peněz Evropské unie. Celkově je na ni vyčleněno 55 miliard korun.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
6 měsíců

Tak dá maximálně bohatým, chudý zůstanou chudýma.

Nataša
Nataša
6 měsíců

Běžte s těma vašema píčovinama do řiti oblbovat to jo a to se divím že za takový kraviny co tu píšete že se netrestá