Tvrdá rána pro Čechy. Stát jim okamžitě zrušil největší finanční benefit. Teď si pořádně připlatíte

Finanční situace českých domácností není ani trochu růžová, ba právě naopak. Začíná jít skutečně do tuhého a podle některých ekonomů budou tyto Vánoce jedny z nejhorších za hodně dlouhou dobu. Jednoduše proto, že lidem docházejí peníze a mnozí si to začínají uvědomovat.

Výhody končí

Ještě loni touto dobou přitom stát chystal řadu podpůrných programů a domácnosti nejrůznějším způsobem podporoval v rámci energetické krize. Jenže tato doba je pryč. Zdroje se definitivně vyčerpaly, a sotva se situace trochu uklidnila, je potřeba státní kasu zase trochu vyztužit a doplnit.

A od koho jiného si vzít peníze nazpět, než od obyčejných lidí. Ti se totiž obvykle nějak zvlášť nebrání, na rozdíl od nejrůznějších zájmových skupin, jako jsou vinaři nebo vydavatelé tisku, kteří si pro sebe prosadili nemalé výhody na úkor ostatních.

Zatímco veřejně se skloňují spíše změny v dani z přidané hodnoty a v dani z nemovitých věcí, což jsou pochopitelně nepříjemné záležitosti, tak trochu v pozadí zůstávají mnohem větší zásahy do rozpočtu jednotlivých domácností. Ty si plně uvědomíte až od ledna příštího roku, kdy o ně začnete postupně přicházet.

Skutečně velkou ranou je zrušení školkovného. Náklady na školku jste si totiž mohli do značné výše přímo odečíst z daní. Buď jste tedy zaplatili nižší daň coby OSVČ, nebo vám byla coby zaměstnancům vrácena jako přeplatek po vyúčtování záloh.

Foto: Shutterstock

Peníze jsou v tahu

Šlo o částku kolem 17 tisíc korun, které jste takto mohli ušetřit. Dnes každá školka, a to i ta státní, něco stojí, takže tento limit byl obvykle pohodlně naplněn. Jenže od příštího roku se tato sleva na dani definitivně a bez náhrady ruší. Znamená to, že těch sedmnáct tisíc jednoduše budete muset zaplatit ze svého.

Dozvěděla jsem se to před pár dny a nevěřím vlastním očím. Tahle sleva byla jednou z mála, kterou jsme opravdu využívali a je skutečně rozdíl těch sedmnáct tisíc mít a nemít,” říká paní Klára.

A aby toho nebylo málo, výrazně omezen je i další velký finanční benefit pro domácnosti, kterým není nic jiného než státní podpora stavebního spoření. Ta se zkrouhne ze dvou tisíc na jeden tisíc, což tento produkt činí méně atraktivním. Pokud v něm navíc spořila celá domácnost, přijdete takto klidně o 4000 Kč ročně.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jana R
Jana R
3 měsíců

To doufám myslíte jako vtip. Kolik lidí to školkovné podle vás pobíralo? Já ani nevěděla, že něco takového existuje, než se o tom začalo psát, jako by to byla novodobá morová rána, když se zruší. 😉