Stát sebral 1000 korun každému důchodci. To se nečekalo, lidé už zuří. Půjde se do ulic?

Kolem důchodů je momentálně velmi rušno. Kromě toho, že se horečnatě připravuje plán, jakým způsobem navýšit věk odchodu do penze, kdy by Češi měli odcházet až v 68 letech, tedy nejpozději z celé Evropy, je tu také téma mimořádné valorizace, která by měla proběhnout v červnu.

Došlo i na důchodce

Tento nástroj důchodci už velmi dobře znají. Díky němu se jim v loňském roce navýšily dvakrát mimořádně důchody, a to o nemalou částku. Jako jediná skupina obyvatel tak měli vykrytý nárůst inflace, což se například o zaměstnancích říct nedá. Těm reálná mzda poklesla.

Ačkoliv se čekalo, že to bude skutečně mimořádná událost týkající se jen loňského roku, lednová inflace všechny překvapila. Podle zákona už ta rozhodla o tom, že se musí důchody znovu navýšit, a tentokrát opravdu pořádně.

Zdražování v Česku dosáhlo té míry, že by mimořádná valorizace měla dosáhnout až na 1800 korun při průměrném důchodu necelých dvaceti tisíc korun. Kdo už se začal těšit na to, že si pořádně přilepší, však bude nejspíše zklamán.

Stát totiž prostřednictvím ministerstva práce a sociálních věcí přiznává, že na takový nárůst nemá jednoduše peníze. Znamenalo by to totiž jednorázový výdaj ve výši 34,4 miliardy korun. Důchodový systém by se tak dostal do hrozivého deficitu 90 miliard korun.

Foto: Shutterstock

Tohle se nelíbí

Na takové navýšení mají důchodci sice nárok, ovšem podle výkladu ministerstva může dojít při složité ekonomické situaci státu ke krácení. A to se také stane. Průměrný důchod by tak v červnu měl narůst jen o 760 korun, což je o tisíc korun méně.

Výpočet je navíc stanoven tak, aby nejvíce pomohl těm, kteří mají nižší důchod a nejméně těm, kteří ho mají vyšší. Lidé s důchodem 8000 korun si tak polepší o 6,2 %, s penzí 14 tisíc korun potom o 4,5 %, s 18 tisíci o 4 % a s 22 tisíc o 3,7 %. Je tak uplatněna solidarita vůči těm s nejnižším důchodem.

Tento krok se ale nelíbí odborům. Ty už ústy svého předáka informoval o tom, že stát chce sebrat 1000 korun každému důchodci. Na pátek se chystá tisková konference, kde budou oznámeny další kroky. Není přitom vyloučeno, že se půjde do ulic.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
1 rok

Tak to je nehorazna drzost okrádat důchodce o 1000.Kč který si zaslouží vláda okrádá důchodce a sami si masti kapsy o desetitisíce to už je na tvrdý převrat

Anna
Anna
1 rok
Reply to  Miroslav

Je to pakáž,stát si sami sobě přidali a nás důchodce budou okrádat. Proč si tedy od Nového roku přidali na platech,když nemá stát peníze,je to hnus!!!🤮🤮🤮

Petr
Petr
1 rok

Pobírám důchod slusny, takže se me to dotýká, ale už delší dobu se mi nelíbí to neúměrné navyšování u důchodců, kteří mají důchod vyšší, než pracující. Tj 25 tis a vic a procentem valorizací se jim to zvýší o tisice. Tj ale o hodně více, než důchodcům s nízkým důchodem. Pokud nechceme dopadnout bankrotem, jako v Řecku, mel by se vytvořit strop, kolik může činit výše důchodu.Myslím si, že teď konečně přidají potřebným!!!

Pavel
Pavel
1 rok

Už by to nemělo být bez odezvy. Hlavně že si vládní papaláši přidali kolem 30 litrů.Teď je to v lidech jak dlouho to budou trpět.