Tohle Češi ještě nezažili. Brutální rána. Proč nám to dělají? To už nedáme

Kolikrát nám už slibovali, že ceny konečně přestanou růst a začneme se pomalu, ale jistě vracet k normálu. Po velkém inflačním skoku se to mělo stát už loni v létě. Česká národní banka kvůli tomu dokonce přestala navyšovat úrokové sazby, protože považovala zdražování za vyřešené.

Drsný účet za nekonání

Jenže to se nestalo. Někdo se tady opravdu nepěkně přepočítal. Naopak, Češi v lednu zažili skutečně prudký náraz do zdi. Statistický úřad totiž oznámil, že ceny meziročně vyskočily o celých 17,5 %. Na takto vysoká čísla už jsme si zvykli. Jenže ekonomy zneklidnila jiná věc. Měsíčně, tedy z prosince na leden, se ceny zvýšily o enormních 6 %. To by mohlo indikovat novou inflační vlnu, která by výrazně ovlivnila i letošní rok.

Aby toho nebylo málo, tak evropský úřad Eurostat byl dokonce ještě přísnější. V Česku totiž v lednu naměřil dokonce 19% inflaci a informoval o tom, že země měla spolu s Maďarskem a Lotyšskem vůbec nejvyšší inflaci v Evropě.

Ze strany ČNB, která by měla cenovou stabilitu hlídat a především zajišťovat, přitom znovu slyšíme starou známou písničku o tom, že tohle už bylo skutečně naposledy a že teď už se bude inflaci jen snižovat. V příštím roce by měla dokonce dosáhnout kýžených dvou procent, ale většina ekonomů pochybuje o tom, že by se to ze současných výšin mohlo vůbec takhle rychle podařit.

Foto: Shutterstock

Hrozí velký problém

Důležité je totiž říct, že centrální banka stále nekoná a promarňuje jednu možnost proti inflaci zasáhnout za druhou. Její úrokové sazby jsou stanoveny na sedmi procentech, což je v období devatenáctiprocentní inflace naprosto nedostatečné. Máme totiž záporný úrok mezi deseti až dvanácti procent, v závislosti na výpočtu inflace.

Situace už se jeví jako velmi vážná, protože z epizody zdražování se stává trvalý problém svázaný s českou ekonomikou. Jakmile se tu přitom inflace usídlí, a podle některých se tak už stalo, budeme se jí zbavovat jen velmi obtížně.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra S.
Ondra S.
1 rok

Volili jste 5koalici, tak se nedivte, oškubou vás jako kuřata a dobře vám tak, teď jen sklízite co jste si sami způsobili a můžete nadávat jen sami sobě. Voličům jiných stran se omlouvám a s těmi soucítím.

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Ondra S.

5koalici ani generála jsem nevolil. V tomhle mám čisté svědomí.

Veronika
Veronika
1 rok
Reply to  Pavel

To s vámi plně souhlasím já mám taky čisté svědomí tuhle bandu jsem též nevolila