Stát vyběhl s Čechy. Kdo má dům nebo byt, zaplatí letos klidně 80 tisíc. Už s tím nic neuděláte

Pakliže vlastníte v České republice nějakou tu nemovitost, obvykle je to rodinný domek nebo nějaký ten byt, dobře víte, že mezi vaše povinnosti patří platba daně z nemovitých věcí. To byla každoročně určitá nepříjemnost, ale dalo se to zvládnout, jelikož daň nebyla nikterak vysoká.

Není to zrovna málo

Jenže v loňském roce bylo oznámeno její navýšení, a to o 80 %. Lidem se to pochopitelně nelíbilo, ale nakonec se smířili, protože když se nízká částka navýší o osmdesát procent, stále to není nic likvidačního. Jenže celé to mělo nakonec dopadnout úplně jinak.

Jedna věc je státem nařízený základ daně z nemovitosti, který se skutečně zvýšil zmíněným způsobem. Pak tu jsou ale ještě obecní koeficienty, které si mohou samosprávy stanovovat podle svého. A to nejen na celou obec či město, ale dokonce na jednotlivé části různým způsobem. Obce si takto přilepšují do svých rozpočtů.

Řada lidí teď proto ve svých schránkách nachází velmi překvapivé předpisy plateb. “Ozdravný balíček zvyšuje daň z nemovitosti o 300%. Dnes jsem našel výměr v datové schránce. Loni jsem platil 20 000 Kč, letos je to 80 000 Kč,” uvedl na Twitteru například Karel Vendl. V jeho případě jde pravděpodobně o větší soubor nemovitostí, ovšem důležitý je daný poměr. Daň se mu zvedla hned čtyřikrát.

Lidé sáhnou hluboko do kapsy

Sám to považuje za velký podraz a nechápe, jak k něčemu takovému mohlo dojít. Sice připouští potřebu daň zvýšit, ale mělo by se podle něj jít postupnými kroky a nikoliv takto dramaticky.

Je to opravdu nehorázné. Platil jsem 2000 kč a teď je to asi 7500 korun. To už je pořádná pálka a ještě se mluví o tom, že by to měli dále zvedat,” říká pan Roman, který rovněž patří k nespokojeným.

Čtěte také: Češi by měli platit 25krát vyšší daň z nemovitosti, tvrdí investiční bankéř

Ne všude daň z nemovitosti vzrostla tak razantním způsobem. Připlatí si ale úplně všichni a navíc se skutečně hovoří o tom, že toto by měl být do budoucna ještě větší zdroj prostředků do státní kasy. To znamená, že bude třeba ještě přitvrdit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
gargamel
gargamel
8 dní

Misto komunistu vylezla z děr socialni a nemocna kleptokracie,ktera vykrade vsechno a vsude.Bankrot je neodvratny

gargamel
gargamel
9 dní

Po sametu se dostali k vladam mensinovi kleptomani.Nejprve vykradli privatizaci.pak statni kasu a ted pujdou po soukromych majetcich.Zadne revoluce protoze v nich se vzdycky dostane k moci nejaka parta zlodejskych socialistu ruzne zabarvenych.A slusny clovek ktery chce jen v klidu zit je vzdycky v ohrozeni a tim i jeho usili,prace a majetek.

Viktor
Viktor
12 dní

Stát je organizované násilí na jedinci

Jirka horacek
Jirka horacek
12 dní

Takže státem podporovaná zlodějna no prostě ODS a naše vláda

Josef
Josef
13 dní

To je ten ozdravný balíček, aby se zaplatili dluhy , které nadělala ODS v devadesátých letech minulého století .
Zase to dělníci tak nějak snad zčásti zaplatí .

Last edited 13 dní by Josef
gargamel
gargamel
14 dní

Majitele bytovych domu to prenesou na najemniky a protoze novy obcansky zakonik umoznuje vystehovani bez nahrady v pripade neprizpusobivych a dluzniku tak ty posedavace na namestich vystehuji na ulice a pak to odkoćuje zpet do svych kultur.Bude sranda

gargamel
gargamel
14 dní

Tak vzniknou zase domy,ktere budou bez udrzby a budou vypadat jako socialisticke prasećaky a k tomu se chudi zacnou stehovat do ghet daleko vic.Nakonec dojde k rozvrstveni dle majetku.Mozna to pomuze tomu ze k niceni obecniho majetku dojde jen v ghettech a ve slusne oblasti budeme moci domy nezamykat.Vse chce cas.Blbcu pribyva tak se musi vyclenit a omezit jejich porodnost Bydleni a dan z neho to urychli.Statu to nepomuze ten uz bude jen sanovat dluhy.

Květa
Květa
14 dní

Mě se zvedla daň o 75 procent. Nelíbí se mi to. S mužem jsme si postavili ze zdaněných peněz dům, abychom měli na stáří kde bydlet , nadřeli se na něm, protože za komoušů moc peněz nebylo, teď v něm žiji sama z důchodu a dům je také potřeba opravovat. Ten, kdo byl při penězích,tak si nakoupil více nemovitostí a pronajímá je, má z nich příjem,tak ať platí ! V ostatních případech se mělo postupovat jinak, protože pro staré důchodce to moc zatíží.

gargamel
gargamel
14 dní
Reply to  Květa

Stat je nejvetsi zlodej.Vas prispevek vypada na stat pecovatel……jste k smichu

Jitka
Jitka
14 dní

Když má někdo bytové domy, zděděné,pozemky,tak ať platí,jsem pro.

gargamel
gargamel
14 dní
Reply to  Jitka

Stat nikdy zadny problem nevyresil ale jen dalsi vyrabi.

Pavel
Pavel
14 dní

Češi vždy byli poslušné ovce.Dobře vám tak.Neumíte se tomu postavit?Tak plaťte a trpte to.V normální zemi už by byly plné ulice a vše by stálo a určitě by k nějakému přemrštěnému zdražování nedošlo! Stačí si připomenout událisti ve Francii jak chtěli zdražit energie a nebo zavést důchodovou reformu.Tady v tom Čechystánu nic.

Radka
Radka
14 dní
Reply to  Pavel

Naprostý souhlas, všichni nadávají jen tam,kde to není slyšet. A bohužel toho si je naše zkorumpovaná vláda dobře vědoma.
Lidé si chvíli poříčí ,zase stichnou a vše zaplatí.
No a my zase něco vymyslíme .,…..