Stát ženě špatně vyměřil důchod. Ozvala se, doplatí jí 1,3 milionu korun. Netýká se to i vás?

Ukázal se opravdový šlendrián české státní správy, který přinejmenším jednu Češku dlouhodobě obíral o peníze, na které měla nárok. Žena dostávala měsíčně 6500 korun coby invalidní důchod. Ovšem měla nárok na mnohem více, konkrétně o celých deset tisíc korun. Nízký důchod však pobírala dlouhá léta, přišlo se na to až teď. A stát musí platit.

Nejde o žádnou výjimku

Ženě z jižní Moravy byl v jejích 24 letech přiznán invalidní důchod, protože nemohla chodit do práce, a to ani na zkrácený úvazek. Jenže nedopatřením jí byl vyměřen pouze běžný důchod, i když měla dostávat mimořádný.

Jde o příklad toho, že se ne vždy povede spočítat a vyměřit důchod správně. Obvykle to nemá takto dalekosáhlé a velké důsledky jako v tomto případě, ale dle odborníků na tom není nic výjimečného, a to jak v případě starobních, tak i invalidních důchodů.

V tomto případě byla chyba odhalena až po 11 letech. Možná v tom pomohla i současná krize, protože žena přestala vycházet s penězi. Nevěděla, co si počít, a tak se obrátila na kancelář ombudsmana. Ta si případ vzala za svůj a začala ho řešit s Českou správou sociálního zabezpečení.

Foto: Shutterstock

Musela živořit

Úředníci chybu nakonec přiznali a rozhodli se důchod doměřit, což v tomto případě znamenalo doplatit 1,3 milionu korun. To je částka, o kterou měla mít žena v kumulativní výši důchod po celých 11 let vyšší.

Svým způsobem je to zadostiučinění, ovšem dotyčná musela celých jedenáct let doslova živořit. Vycházela s velmi malým důchodem, přestože mohla díky vyššímu důchodu žít mnohem kvalitnější život a dopřávat si například různé zážitky nebo třeba jinou než tu nejlevnější stravu. Nemusela mít také každý měsíc strach, zda s penězi vyjde. Tuto újmu už ženě nikdo nevykompenzuje.

Kancelář ombudsmana tento případ zveřejnila hlavně proto, aby si lidé vždy dobře kontrolovali, zda je jim důchod nebo dávka správně vyměřena. Pakliže mají pochybnosti, měli by se ozvat. Pravdou totiž také je, že i na ČSSZ pracují jen lidé, kteří mohou udělat chybu, a navíc toho mají opravdu hodně.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments