Vejce před Velikonoci mohou citelně zdražit

Vejce se v současné době stávají vzácným zbožím. Zatímco ještě poměrně nedávno jsme se zlobili, když jejich cena překročila čtyři koruny za kus, dnech bychom to brali všemi deseti, protože za takovou cenu nejsou v Česku k mání ani v akci. Těch ostatně povážlivě ubylo, a když už se nějaké objeví, je zboží málo a strhne se po něm mela.

Obrovský rozdíl v ceně

Nákup vajec v českých supermarketech může být opravdu nepříjemný. Plato deseti kusů stojí 79,90 korun, a to se bavíme o vejcích z klecových chovů. Ty z těch podestýlkových jsou ještě o deset korun dražší. To už jsme u 8 až 9 korunách za kus. Že by si dnes někdo koupil dříve běžné plato třiceti vajec, to už se příliš nestává, protože jeho cena přesahuje klidně 200 korun.

A bude prý hůře. Naplno se totiž projeví zásah ptačí chřipky, která vyústila v likvidaci velkých chovů v České republice. Ceny za vejce by tak mohly kulminovat někde kolem Velikonoc. Tedy shodou okolností v době, kdy je jejich sezóna. Ceny by potom podle odborníků mohly být kolem 10 korun za kus. Balení deseti vajec tak bude stát stokorunu a třiceti potom tři stovky.

Někteří lidé se však ptají, jak je možné, že máme v Česku tak nehorázné ceny vajec. Když totiž vyjedou na nákupy do Polska, tam žádné problémy v tomto ohledu nepociťují. Vejce se zde dají koupit v přepočtu za 38 korun za balení deseti kusů. A to ani nebyla v akci.

Foto: Shutterstock

Kdo za to může

Pravdou je, že v Polsku mají sníženou daň z přidané hodnoty na potraviny. Ale ani to by v podstatě dvojnásobný rozdíl v ceně neospravedlnilo. Podle odborníků je to způsobeno mimo jiné i tím, v jakém stavu je české zemědělství.

Jak uvedl jeden z velkochovatelů slepic pro server Blesk, české zemědělství je jednoduše v úpadku. Dotace či náhrady jsou zde velmi nízké, zatímco Poláci si své zemědělství velmi dobře chrání.

Svoje nicméně dělají také obchodní řetězce, které v Česku navyšují ceny potravin podstatně více, než by odpovídalo tomu, jak jim rostou náklady. I proto je tu dražší prakticky vše.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Oldrich
Oldrich
1 rok

Zdravim vsechny😊Vase obavy,frustrace chapu.Nechapu ale jednu vec.Poptavka urcuje nabidku.Media celkove zvysuji poptavku a siri paniku.Napriklad. Bude nedostatek toaletniho papiru,vajec,oleje apod.Lidi se zblazni..a vyrazi na nakupy.Utokem mizi vse i za vyssi cenu, protoze prodejci si ji napali s vedomim,ze lide jsou poblazneni medii a stejne to vsichni koupi- protoze vzdy to uz nehude,neno bude to drahee!!!😊.Je to bezna praxe a soucinnost medii a prodejcu resp vyrobcu,dodavatelu.Ve chvili,kdy my prestaneme poslouchat poplasne zpravy a nebudeme brat kramy utokem kdy si jeste,,za levno,, dokud to jde nasyslime zasoby..ceny neporostou resp zacnou se objevovat akce,protoze zbozi bude hnit na policich a to se nevyplati.Takze..vsichni… Číst vice »

Petr
Petr
1 rok

Dobrý den. Jsem momentálně pracovně ve Francii. Vejce 12 ks 2,29 Eur.

Ivana
Ivana
1 rok

Že je baví pořád nás oblbovat! Umíme si to spočítat o kolik mají nižší daně v Polsku než u nás!Daleko nižší!Ať si ty vajíčka klidně dají do vitríny! Já si pro ně zajedu do Polska.Pak se chytejte tady za hlavu , že naše hospodářství půjde do kytek!Tak jak to děláte doteď!

Pepa
Pepa
1 rok

Vážení , naše vláda o té drahotě moc dobře ví a také jí vehementně podporuje. Čím dražší potraviny tím větší DPH. To si přece ta banda lumpů nenechá ujít a to co tu dělají obchodní řetězce je na zvracení. V německu by si toto dovolit bemohli tam by jim za takové chování obchody klidně zavřeli ,ale v čechá h ,,VŠE DOVOLENO” naše občany smíte okrádat jak chcete . Jinak včera jsem bL na nákupu v polsku vejce za 5 ,- Kč a nikdo mi zboží z košíku nevyndal .

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Pepa

Krásně napsáno 👍

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Pepa

Tak se odstehuj do PL.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Pepa

Robert plato koupil za 140,- v PL
Nejsi ty Babišovec ?

Monika
Monika
1 rok

Jedině nekupovat !

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Monika

Ať si to nechají

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Monika

Ok souhlas….

Robert
Robert
1 rok

No nevím v Polsku na trhu za plato 140kč

Ivana
Ivana
1 rok
Reply to  Robert

Zkuste do Bedrunky v Polsku tak je skoro o polovinu levnější všeho než u nás!

Bohumila
Bohumila
1 rok

Každý nemá možnost jest do Polska. Já bydlím u Bavorska a ta celková drahota mi jde krkem. Vláda by si to měla uvědomit a něco podniknout

Robert
Robert
1 rok
Reply to  Bohumila

Vláda? Ta si nic neuvědomuje. Podle ní je vše v pořádku

Aleš
Aleš
1 rok
Reply to  Bohumila

Oni na obyč. lidi kašlou s jejich platy jim to nevadí. Chcou si nahrabat a vše dobré zničit a ahoj.

Vlasta
Vlasta
1 rok
Reply to  Bohumila

V Německu zatím stoji 10ks vajec 1,99€… 18vajec 3,29€,.takže asi levnější než tu u nás..