Strašná finanční rána pro Čechy. Přijdou o střechu nad hlavou i peníze. To tu ještě nebylo

Mohlo by se zdát, že české domácnosti mají to nejhorší za sebou, protože loňský rok přeci z hlediska nárůstu cen potravin či energií nemůže nic překonat. To je sice na jednu stranu pravda, ovšem na straně druhé nemůžeme ignorovat změny, které se zde odehrály a které v mnoha ohledech zamíchaly kartami.

Půjčky na bydlení se přepálily

Velké potíže v blízké budoucnosti mohou napáchat například vysoké úrokové sazby. Respektive, ony nejsou ani tak vysoké jako spíše normální, ovšem česká ekonomika už si na něco takového odvykla. V minulých letech totiž jela na stimulu nulových sazeb, aniž by si to kdo uvědomoval. Lidé začali brát nízký úrok jako standard a v dobách, kdy někteří dostávali hypotéky za 1,5 % ročně, jim přišly dvě procenta jako příliš.

Co by za to ale dnes dali. I když, mnozí takové úroky na svých hypotékách pořád platí, protože je měli zafixovány. Ovšem tyto fixace budou postupně končit a očekává se, že majitelé nemovitostí na úvěr se budou dostávat do nemalých potíží.

Počty jsou to totiž poměrně jednoduché. Pakliže si někdo vzal hypotéku s úrokem kolem dvou procent a tak tak mu to vycházelo, je takřka jisté, že po nové fixaci s šesti procenty už mu to jednoduše vycházet nebude, protože na splátce nebude platit 15 tisíc, ale třeba 25 tisíc a možná ještě více.

Foto: Shutterstock

Nepříjemné zjištění

Pravdou je, že hypotéka je velkou finanční zátěží i v dobrých dobách a je neustále potřeba myslet na to, že nebydlíte vlastně ve vlastním, ale v něčem, na co jste si velkou část peněz půjčili. A to něco navíc ještě může začít klesat na hodnotě, takže v nějaký moment můžete mít půjčeno více peněz, než jakou hodnotu máte v daném bytě či domě.

Hypotéka se stala natolik standardním produktem, že mnozí přestali vnímat její rizika. A že jich má docela dost. Možná právě teď přijde střet s realitou, kdy lidé budou o své bydlení přicházet prostě proto, že ho nebudou schopni splácet. V takovém případě pak přijdou o bydlení a třeba i část peněz, které do něj vložili, protože se bude muset prodat levněji.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Svoboda
Svoboda
10 měsíců

Bláboly,už přestaňte ty lidi strašit, nebo to dám k soudu,lidi nečtěte tyhle dezinformace,zablokujte si tyhle stránky,mají za úkol manipulovat s lidmi.

Josef
Josef
10 měsíců
Reply to  Svoboda

Nahodou, je to perfektni pobaveni a moznost potkat chcimiry, desinformatory, lhare, desolaty a ruZZke filcky.

Petr
Petr
10 měsíců

Co to je za kecy. Vy jste nejakej tupej Babisuv ci Putinuv poskok? To je ale fakt hnus, takhle strasit lidi a pokouset se destabilizovat stat. Jste hloupy stvac. Nic vic.