Tak to prasklo. Důchodci v Česku v roce 2024 poprvé v historii přijdou o peníze. Stát jim je sebere

Stát si už v loňském roce vzal na paškál důchodce a rozhodl se na nich šetřit. To je na jedné straně zcela legitimní, když rozpočtu a důchodovému systému teče do bot. Ovšem ukazuje se, že tak nečiní zrovna příliš citlivě a prozíravě.

Výhoda končí

V první řadě zrušil mimořádnou valorizaci a navíc ještě ponížil tu loňskou, která již měla být vyplacena. Penzisté tak přišli o nemalé peníze. Dá se však argumentovat tím, že to zase tolik nepocítili, jelikož jim ještě nebyla přiznána.

Tím to ale ani zdaleka nekončí. Další průšvih z hlediska důchodců je naplánován na červenec 2024, kdy dojde ke změně, která se po finanční stránce dotkne velkého množství penzistů. A to všech těch, kdo si k důchodu ještě spoří na důchodovém spoření.

To je státem podporováno, a to i peněžní částkou, která může dosáhnout až 340 Kč. Pro důchodce je to logicky velmi atraktivní způsob spoření, ovšem teď jim skončí. A není to tak, že by byl celý tento produkt se státní podporou zrušen.

Foto: Shutterstock

Velká rána pro důchodce

Stane se pouze to, že důchodci už na státní příspěvek nebudou mít nárok. “Tomuhle opravdu nerozumím. Dlouhodobě jsem si tu spořila a potěšilo mě, že jsem konečně dosáhla na maximální státní podporu. Teď mi ale řekli, že to zruší a už se to nevyplatí,” říká pětasedmdesátiletá paní Anežka.

Podle ministerstva financí nemají důchodci na takovouto podporu nárok, jelikož už jsou v důchodu, tak proč by měli být podporování v tom, že si na něj spoří. Tato argumentace však kulhá, jelikož penzisté mohou odpovědět, že si takto spoří na další roky v penzi, které mohou být složitější než ty dosavadní, což se zjevně také naplňuje.

Čtěte také: Důchodce v Česká čeká velká změna. Manželé si důchod budou muset rozdělit

Všechno je to navíc řešeno velmi proti zákaznicky. Nejenže to bude retroaktivní, takže mají smůlu opravdu všichni, a to i se staršími smlouvami. Navíc se do problémů dostávají lidé, kteří jsou ve spoření kratší dobu než 5 let. Po změně podmínek by se nabízelo celý produkt vypovědět, ovšem to je možné teprve po pěti letech. Kdo to udělá dříve, přijde také o již vyplacenou podporu, kterou bude muset vrátit. Ani v tomto ohledu nechtělo ministerstvo udělat vstřícný krok.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vítězslav
Vítězslav
4 měsíců

Konečně na ně dojde