Tak to prasklo. Zákaz topení v krbech už letos. Ještě se tomu můžete vyhnout, ale vyjde vás to draho

Že současné tažení, které má za cíl zajistit snížení množství emisí, nebude mít za následek pouze zrušení spalovacích motorů u vozidel, už je naprosto jasné. Postupuje se velkou rychlostí vpřed a velké dopady to bude mít například na majitele nemovitostí, kteří budou muset zajistit vyšší energetickou úspornost svého bytu nebo rodinného domu.

Tvrdý zákaz

Jenže tím to ani zdaleka nekončí. Velké diskuze vzbuzuje i zakazování a omezování krbových kamen. Ještě před pár lety by bylo nepředstavitelné, že by vám do tohoto způsobu vytápění či doplňku domácnosti někdo mluvil. Právě to se teď ale děje a v Německu už dokonce letos vstoupil v platnost velmi tvrdý zákaz určité části krbů.

Zde se musí lidé řídit novým nařízením, které je uvedeno ve vyhlášce pro ochranu pře imisemi. Ta zakazuje ty krby, které nevyhovují normě o emisích prachových částic. Nejenže se tak tyto krby nebudou smět prodávat, což už se stejně nějakou dobu neprodávají, ale kdo tyto starší kousky má v domácnosti, musí je dokonce přestat používat. To se přitom jen tak nevidí a lze to přirovnat jen k tuzemskému zákazu kotlů na tuhá paliva první a druhé třídy, která začíná platit také letos.

Ovšem dotknout se krbů, to je přeci jen velmi netradiční krok. Ovšem dá se očekávat, že bude následován i dalšími zeměmi. Potom je třeba tuto otázku nějakým způsobem vyřešit.

Foto: Shutterstock

Přijde to i k nám

Pakliže máte v domácnosti v Německu starší typ kotle, pravděpodobně ho budete muset vyměnit za novější. Je tu ale ještě jedna možnost, která spočívá v instalaci separátoru prachových částic. Ten značnou část emisí omezí a takový krb budete moci opět používat.

Problém je v tom, že krby nemají jednoznačně stanoveno, kolik prachových částic produkují a jaký filtr je třeba instalovat. Je třeba vše nechat změřit a zrevidovat kominíka. Celkově nepůjde o žádnou levnou záležitost.

Čtěte také: Plynové kotle už hodně vadí. Brzy skončí, rozhodlo se. Kupte si pořádně drahou náhradu

Bohužel, trendy jsou neúprosné a něco podobného lze očekávat i na celkové evropské úrovni, odkud se to potom chtě nechtě dostane i do Česka. Může to ještě nějaký ten rok trvat, ale nakonec budou dny starších krbů sečteny. Zřejmě se ale bude postupovat i dále a povoleny budou nakonec jen ty nejmodernější krby, případně dojde k jejich úplnému zákazu, o kterém už se také spekuluje.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
5 měsíců

A co takhle zakázat pálit svíčky v kostele, na hřbitově a na schodech filozofické fakulty na Palacháku? To přece vytváří tolik emisí až hanba!? A co též pálení kadidla u oltáře? Z toho až někdy pálí oči a člověk kašle jak starej pes?

Husákovo dítě
Husákovo dítě
5 měsíců

Dokud budou lidi, jako ty tupé ovce poslouchat ,tak se bude zakazovat víc a víc Když se vzbouří a hromadně neposlechnou,bude zase dobře jako před revolucí. Jinak škoda slov a Amen.