Tak to ruplo. Čechům v roce 2024 nečekaně zrušili největší finanční výhodu. Lidé to nechápou

Lidé v České republice teď s hrůzou začínají zjišťovat, co to na ně stát vlastně ušil. V rámci úsporných opatření zavedl totiž spoustu novinek, což představuje jakousi kouřovou clonu. Některé z nich jsou bezvýznamné a o nich se hodně mluvilo. Naopak další představují citelný zásah do rozpočtu domácností, ale vůbec se o nich nediskutovalo.

Přijdete o peníze

Vzhledem k tomu, že jde často o daňová opatření, navíc ještě platí, že se o řadě z nich dozvíme třeba až za rok, a to při vytváření daňového přiznání. Daně se totiž vždy dělají až zpětně. Přesto začínají na povrch probublávat skutečně nepříjemné skutečnosti, které se dotknou prakticky všech.

Ukazuje se, že stát lidem zrušil jednu z největších finančních výhod, kterou jim dosud poskytoval. V roce 2024 už si totiž nesmíte uplatnit takzvané školkovné. To činí 17 300 Kč na dítě. Mělo přitom formu velmi příznivé slevy na dani, což znamenalo, že od toho, co jste měli státu platit, jste si tuto částku mohli odečíst.

Já snad nevěřím vlastním očím. Oni nás normálně obrali o 35 tisíc korun. Máme dvě děti a teď už si výdaje za školku nemůžeme od daní odečíst,” říká paní Julie z Mariánských Lázní. “Vždyť si to spočítejte, to jsou skoro tři tisíce korun, o které nás tímto škrtem připravili.

Foto: Shutterstock

Prošlo to bez povšimnutí

Je otázkou, proč se tento konkrétní případ takřka vůbec neřešil, zatímco se například protestovalo proti uvalení daně z tichého vína, což by bylo mnohem logičtější a což ale nakonec neprošlo. Toto jde naprosto proti logice podpory rodin, o kterou stát podle vyjádření jeho představitelů usiluje.

Čtěte také: Kdo nemá dost odpracovaných roků, důchod mu v roce 2024 seberou. Nejsou peníze. Češi jsou doslova v háji

Nejde přitom o nějaké soukromé školky. Dnes se platí prakticky za jakoukoliv školku, a to i státní. Na nějakých 1500 Kč na dítě měsíčně to vyjde prakticky vždy. Lidé si zřejmě zrušení výhody nevšimli proto, že málokdo vlastně rozumí daním a dělají to za ně jejich firemní účetní. Teď ovšem důsledky takového opatření pocítí naplno.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments