Kdo nemá dost odpracovaných roků, důchod mu v roce 2024 seberou. Nejsou peníze. Češi jsou doslova v háji

Pokud se domníváte, že na státní důchod máte nějaký automatický nárok, mýlíte se. Vše se odvíjí od toho, jakým způsobem jste ve svém produktivním životě pracovali a zda to bylo z hlediska zákona dostatečné. Řada lidí se dozví, že to nestačilo a mají jednoduše smůlu. Žádný důchod nedostanou.

Každý rok se počítá

V roce 2024 nadále platí, že abyste mohli na důchod vůbec pomýšlet, nestačí dosáhnout určitého věku, který je stanoven na 65 let. Vy navíc ještě musíte mít dost odpracováno, konkrétně potom celých 35 let.

Přesněji řečeno, po tuto dobu musíte být účastni důchodového pojištění, a to buď jako zaměstnanci nebo OSVČ, ale také v rámci vyloučené doby. Ta se týká například matek na rodičovské dovolené, které sice nechodí tři roky do práce, ale stát za ně pojištění odvádí, byť v minimální míře, což se jim potom nehezky podepíše na výši důchodu.

Ovšem pozor, pobyt na Úřadu práce se do vyloučené doby počítá pouze do jednoho roku a třeba studium už se do této doby vůbec nepočítá (od roku 2010). Třeba lidé, kteří si protáhnou vysokou školu o nějaký ten rok a do pracovního procesu vstoupí třeba až ve 30 letech, musí za aktuálních podmínek už jenom pracovat. Jakýkoliv rok, který vynechají, si totiž budou muset nahrazovat už v důchodovém věku.

Foto: Shutterstock

Jaké máte možnosti?

Ještě přísnější podmínky potom od roku 2024 platí pro předčasný důchod. Na ten si mnozí lidé směřující k penzi mysleli, jelikož mají například našetřeno a už se jim nechtělo tolik pracovat. Jenže stát tuto možnost zpřísnil a nařídil, že je nutno mít odpracováno alespoň 40 let.

To příliš nedává smysl, jelikož do předčasného důchodu chce člověk odejít přeci o něco dříve, byť nebude mít tak vysoký důchod. Proč tedy musí mít odpracováno ještě o pět let více než normálně? Tady to někdo úplně nedomyslel. Nebo naopak ano, jelikož záměrem bylo, aby do předčasné penze nikdo nechodil.

Čtěte také: Velká změna pro důchodce v Česku. O důchod se budete muset rozdělit, ať je to spravedlivé

Každopádně, když nemáte odpracováno těch 35 let, důchod jednoduše nedostanete. Pak máte ještě jednu možnost. Pokud budete pracovat až do 70 let, stačí vám účast na důchodovém pojištění v délce 15 let. Kdo nedosáhne ani na to, musí se s důchodem definitivně rozloučit. Takových lidí jsou přitom každoročně tisíce.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
2 měsíců

Vy stále něco vymyslí tě darebáci,ohledně důchodu,ale že za miliardy tahate zbraně na Ukrajinu to je opravdu fajn ale na důchody nemáte peníze jste u mě svraby🤦🤦😡😡😡😡😡😡

Miroslav Kesner
Miroslav Kesner
2 měsíců

Dobrý den,ono by na důchody bylo, akorát by stát musel hospodařit a ne posílat peníze do cizí země a vrážet je do armády.Lidé,kteří celý život pracovali a odváděli drahé daně, mají prostě nárok na svoje peníze.A to,že chtějí někteří jít do předčasného důchoduje prostě třeba o tom, že už to fyzicky už nezvládnou, prostě nejsme stroje.

Jana
2 měsíců

Přesně tak!!

Jiří
Jiří
3 měsíců

Peníze jsou ale končí úplně jinde u těch co nikdy nepracovali a nebudou každý asi ví o Kom píšu

Ladislav
Ladislav
3 měsíců

Penez je plna hromada, jen vyberci stoji za kulovy.

Vlastimil
Vlastimil
3 měsíců

No jo, buďme si rovni a rovnější, že ano pane Jurečka

Hana
Hana
2 měsíců
Reply to  Vlastimil

Jojo to máte pravdu