Tak to ruplo. Výchovné v Česku skončí, stát nemá peníze. Nahradí ho něco jiného, důchodci se na to musí připravit už teď

Byl to velmi vítaný krok, když stát oznámil, že zavede takzvané výchovné. Vlastně se tak řešila obrovská nespravedlnost, která v rámci důchodového systému dlouhodobě vznikala. Jde o to, že tu ženy braly podstatně nižší penze než muži.

Konec parádní výhody

A to především z důvodu, že vypadly z pracovního procesu, jelikož se musely starat o své ratolesti. Přinejmenším tedy ve většině případů. A ostatně i dnes je stále standardem, že doma zůstává žena, zatímco muž vydělává peníze.

Výchovné právě tuto problematiku velmi elegantně řešilo. Každý, kdo se staral o dítě, měl totiž nárok na 500 Kč k důchodu za každé z nich. Opatření začalo platit od letošního ledna, přičemž se dotklo obrovského množství penzistů, tedy přibližně poloviny z nich v podobě půldruhého milionu lidí. Také to ale bohužel stálo státní rozpočet obrovské prostředky. Každý rok to přijde na dvacet miliard korun a více.

Už když se novinka zaváděla, protestovala proti ní Národní ekonomická rada vlády, a to právě s argumenty, že si to jednoduše nemůžeme dovolit. Pravdou je, že ke schválení došlo ještě v době, kdy se penzisté všemi možnými způsoby podporovali, ovšem letos došlo k velkému obratu a začalo se brzdit.

Vypadá to přitom, že se to nakonec dotkne právě i výchovného, které by mělo mít trvání jen několika let. Požádat si o něj budou moci ženy, které odejdou do penze do roku 2026. A všechny, které už ho získaly, si ho k důchodu budou moci ponechat. Důležitou zprávou tedy je, že se jim penze nesníží.

Foto: Shutterstock

Přijdou nové věci

Výchovné má být nicméně nahrazeno několika novinkami, které ale nemusí být zdaleka tak výhodné. Předně jde o společný vyměřovací základ. Jednoduše se manželé dohodnou na tom, že za produktivního života budou sociální pojištění odevzdávat dohromady v podobě jedné částky, která se jakoby zprůměruje. Díky tomu by měli mít poté i podobný důchod. Oba však musí souhlasit a také si o to požádat. Je přitom otázkou, v kolik domácnostech to bude průchozí.

Kromě toho by měly mít ženy na rodičovské a mateřské dovolené také vyšší vyměřovací základ. Ten bude nově odpovídat průměrné mzdě. Takže na tom třeba ty, které mají plat nižší, což je ostatně většina, nakonec ještě vydělají.

Čtěte také: Důchody v Česku zase vyletí, důchodci dostanou pořádný peníz. A navíc speciální příspěvky pro každého

Je ovšem otázkou, zda tyto novinky dokáží výchovné vykompenzovat, a to zejména třeba ženám, které měly dvě až tři děti a na penzi si tak polepšily poměrně výrazně.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
5 měsíců

No tak hlavně že patolízalové ve vládě na výplaty mají

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Tomáš

A Tomas si neumi najit lepsi praci, nebo ma male davky?

Alena
Alena
5 měsíců

Od této vlády mě už nic překvapit nemůže.

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Alena

Tak to ruplo!
Lide snedi otravene maso a padnou!

Vam tyhle slogany prijdou normalni? Vazne nechapete na jakem webu jste?

Ilona
Ilona
5 měsíců

Všude nadpisy důchodci dostanou tisíce ap.bláboly,pravda je pak úplně jiná.Nezlobte se na mě ale přijde mi že se jen snažíte rozeštvat pracující a důchodce, paradoxem je že pisatel takovýchto blábolů má určitě také rodiče (možná že jsou i v důchodu)a jim se jistě nelíbí články takového ražení a co více, vždyť i dotyčný bude jednou důchodce.Teď má jistě plnou pusu řečí jak on by se jako důchodce zachoval,jak jemu by stačil takový nebo makový důchod ale jak říkala moje babička -neříkej hop…,na každou svini se vaří voda..je o něco horší.A jen tak na okraj ,je tady spousty článků kde se… Číst vice »

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Ilona

To dezinformacni weby delaji. Vy nevite ze jste na dezinformacnim webu?

Petr Hary
Petr Hary
5 měsíců

Souhlas, bývalá žena chlastala jako dobytek já vařil uklízet staral se o dceru a příspěvek dostala ona! Na co!!? Aby dnes měla na chlast!!!!

Hana Nesvadbová
Hana Nesvadbová
5 měsíců

Nechte důchodce na pokoji. Záměrte se na,ty co jim práce nevoní. Než, aby šli pracovat radši se flakaji na podpoře.

Eva
Eva
5 měsíců

👍👍🙋

Alena
Alena
5 měsíců

Přesně tak. Znám hodně lidí, co pracují v šedé ekonomice.
A co dávky pro nepřizpusobive občany, ti se jen vezou.

Tomáš
Tomáš
5 měsíců
Reply to  Alena

To je fakt když si vozí zadky v drahých vozech ze sociální podpory