Tak už je to tady. V Polsku už si Češi nenakoupí. Stát rozhodl, máte konečně utrum

Na jedné straně jsme se dozvěděli příjemnou novinku, že obchodní řetězce v České republice skutečně dodržely slovo a od nového roku nejenže nenavýšily ceny zboží, jak avizovaly, ale dokonce je kosmeticky snížily o redukci daně z přidané hodnoty.

Rozdíly se stírají

Jde však jen o malou náplast na zvyšování cen v posledních letech. Dnes už je naprosto jasné, že řetězce je budou chtít udržet v této výši a nějaké větší zlevňování nelze očekávat. Pro mnohé domácnosti jsou tak potraviny stále poměrně nedostupné a drahé.

Řada z nich to proto řešila výjezdy za nákupy do Polska, kde se dlouhou dobu dalo nakoupit podstatně levněji než u nás. Názory na to, o kolik to tam vlastně bylo levnější, se různí, avšak pohybují se kolem 30 %. To už je při větším nákupu skutečně vydatný rozdíl, který se jednoznačně vyplatí. Za 3000 Kč jste v Polsku nakoupili to, co u nás za 4500 korun.

Jenže tato realita se hroutí, pokud už není rovnou v troskách. Důvodem jsou hned dva faktory, které jdou stejným směrem. Zdražují pro našince ceny v Polsku, které se tak přibližují na úrovně, jež známe v tuzemských končinách.

Foto: Shutterstock

Situace se možná obrátí

Největší roli aktuálně hraje oslabení koruny. V tomto ohledu v podstatě rozhodl český stát prostřednictvím České národní banky, která začala rychle snižovat úrokové sazby. Tím ještě více zvýraznila už nějakou dobu fungující trend oslabování koruny vůči polskému zlotému. Oproti stavu před jedním rokem je dnes kurz nevýhodnější téměř o dvacet procent. A to je také částka, o kterou tu budete nakupovat dráže.

To ovšem není zdaleka všechno. Čáru přes rozpočet českých domácností totiž dokreslí zrušení výjimky v rámci daně z přidané hodnoty, která v Polsku dosud platila. Za potraviny se totiž neplatila žádná DPH, jenže to teď s příchodem jara skončí. Zboží tak zdraží o další procenta a cenová výhodnost se tak již prakticky úplně vypaří.

Čtěte také: V Česku se rozjel nový obchodní řetězec s potravinami. Poloviční ceny a špičková kvalita od našich zemědělců. No konečně

Ukazuje se, jak velkou anomálií výrazně levnější potraviny v Polsku vlastně byly. Ostatně, nelze vyloučit, že sousedé začnou jezdit nakupovat k nám. Stalo by se tak ve chvíli, kdy by koruna oslabila ještě výrazněji, což aktuálně nelze vůbec vyloučit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš
Luboš
3 měsíců

“Máte konečně utrum” – Štěpánková, za koho kopeš, když se tak raduješ? Už vím, přece za správného čecháčka, který je šťastný, když sousedovi chcípne koza 🤮

Aleš
Aleš
3 měsíců

Tento článek mně zvedl ze židle, přesněji nadpis ” Češi, máte utrum”. Je to každého volba, kde si nakoupí. Do polské Biedronky to mám 15km. Když je tam mléko plnotučné za 9,30 Kč, brambory za 9 Kč, máslo za 18 Kč (200gr.), kuřecí prsa za 60 Kč / kg., pizza chlazená Donatelo 1+1 zdarma + spoustu dalších věcí, VŽDY se mi vyplatí tam zajet nakoupit, i když kurz koruny je teď okolo 6 Kč. za Zlotý, takže žádný UTRUM se nekoná!!!

Maxja
Maxja
3 měsíců

Píšete nesmysly. V Polsku je na potraviny buď daň 5%. Včera jsme byli v Polsku a cena kotlet bez kostí, prsní kuřecí řízky, kg 58 kč.. Mleté vepřové maso 70 kč kg. Sýry v akci, pečivo atd až o 50% levnější než v Čechi atd….Cigarety 200 ks 950 kč, kde je už vysoká daň. Zkrátka spoustu věci včetně stavebního materiálu o desítky procent levněji. Těch 5% skoro nepoznáte , protože teď Biedronka 300 věcí ještě zlevnila.

Toscana
Toscana
3 měsíců

Haha to jsou kecy. I přes DPH by byli podstatně levnější. Jen nechápu ten výsměch aazdraví-stát rozhodl, komečně máte utrum. Vy v ruSSku máte taky utrum. Máte tam stejné ceny jako v ČR. Jenže máte poloviční mzdy.

Ladislav
3 měsíců
Reply to  Toscana

A kolik stojí v Rusku energie víš? Ten článek je hloupý. Že by profesor Nutela nařídil devalvaci korunu kvůli nakupování? Tak tomi i ten největší prosťáček neuvěří.

Szwarc
Szwarc
3 měsíců
Reply to  Toscana

Jsi vul, že tady píšeš o Rusku. V Polsku mají potraviny kvalitnější a energie třetinové. Vím to bydlí v pohraničí a v Polsku mám známe se kterými se navštěvuje me. Tak vím kolik platí za energie.