V českých kuchyních začal řádit zvláštní brouk. Pokud se vám tam objeví, jste ve velkých problémech

Možná vás to překvapí, ale v českých domácnostech se objevují nejrůznější brouci, z nichž někteří jsou problematičtější než jiní. Aktuálně způsobuje nemalé potíže červotoč spížní, který měří pouhé tři milimetry, avšak dokáže napáchat slušnou paseku.

V kuchyni mu chutná

Chutná mu totiž obsah prakticky každé kuchyně, zejména potom těstoviny, staré pečivo, mouka nebo rýže. Nepohrdne však ani pepřem, léky, kosmetikou či starými knihami. Jeho důležitou schopností je také prokousání se tvrdšími obaly, včetně alobalu a plastu.

Červotoč se dokáže ve velkém dostat prakticky do jakéhokoliv obalu. Prokoušou se spoustou malých dírek, které dost možná ani neuvidíte. Do jídla, včetně nerozbaleného, potom nakladou larvy. Jenže pozor. Ty už jsou potom jídlem natolik obaleny, že je takřka nemáte šanci rozpoznat.

Jak se vám dostanou červotoči do domácnosti? Je to poměrně jednoduché, obvykle se tak děje prostřednictvím potravin, které si přinesete z obchodu domů. Může se však stát, že k vám přiletí také oknem, jelikož je láká teplo a dokáží létat. Pokud u vás není úplná zima a navíc ve spíži najdou dostatek potravin, budou spokojeni.

Pravdou ale je, že se nemusí usídlit pouze v kuchyni, ale zavděk vezmou třeba i ložnicí, kde se potom živí šupinami kůže, vlasy nebo například drobky, jež máte po zemi či na nočním stolku.

Foto: Shutterstock

Těžko se ho zbavovat

Bohužel, červotoči vám kromě larev nadělají do jídla tak výkaly. Takové pokrmy už v žádném případě nejsou vhodné ke konzumaci, jelikož mohou vyvolávat různé nepříjemné reakce. Problémem je také značná rychlost množení, kdy jedna samička dokáže naklást nějakých sto vajíček. Stádium larev potom může trvat i celé měsíce.

Napadené potraviny je třeba vyhodit, ovšem potom je třeba udělat také pořádný úklid míst, kde jídlo skladujete. Nádoby, ve kterých se potraviny nacházely, je třeba umýt horkou vodou s octem. Nějakou dobu je třeba tato místa kontrolovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments