Taková zima dávno nebyla. V příštích dnech brutálně udeří polární vír. Lidé musí pořádně zatopit

Řada lidí konstatuje, že tak nehezké a studené září dlouho nepamatují. Je pravdou, že velkou část měsíce panovaly nižší než průměrné teploty, hodně pršelo a topná sezóna musela být zahájena velmi brzy. Nezdá se přitom, že bychom si v příštích dnech měli užít babího léta, spíše bude pokračovat studený trend.

To už tu dlouho nebylo

To by ostatně mohlo platit pro celý podzim i zimu. Meteorologové totiž konstatují velmi zvláštní jev. Došlo k tomu, že se zformoval polární vír, ovšem dlouho v této podobě nezůstal. Začal totiž velmi brzy kolabovat. Děje se tak právě v posledních dnech, což předznamenává tuhou zimu. Obvykle totiž ke kolapsu polárního víru dochází až někdy v únoru nebo březnu, jak uvádí server Severe Weather.

Dochází teď k tomu, že tlakové systému vysílají energii do stratosféry a působí tak na polární vír. Tím ovšem narušily jeho vývojový proces už ve velmi rané fázi, což nebývá vůbec zvykem. V důsledku toho mohou přijít skutečně velké mrazy.

Je to skutečně neuvěřitelné, ale v momentě, kdy se to hodí ze všeho nejméně, možná Evropa prožije mrazivou zimu, jakou už dlouho nepamatuje. Teploty by se pod nulu měly propadnout už v říjnu, přičemž se počítá i s tím, že přijde sníh.

Foto: Shutterstock

Vystačí zásoby plynu?

Právě skutečnost, že se sníh ve větší míře objeví už v říjnu, potom ještě více zvyšuje pravděpodobnost tuhé zimy, kdy budou teploty klesat hluboko pod nulu.

Ačkoliv se řada lidí snaží o úspory a topení třeba ještě nezapnula, teď jim nic jiného nezbude, protože má být skutečně chladno. Je pak otázkou, zda bude platné výpočty státu, že by měl zimu přečkat se zásobami plynu a menším importem zkapalněného plynu z nizozemského terminálu. Jak to tak totiž vypadá, na jiný plyn už se spoléhat nemůžeme. Dosud přitom platilo, že při průměrné zimě by se to mělo zvládnout. Ale pokud by opravdu velká a dlouhá zima, může to znamenat navýšení spotřeby v desítkách procent.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Výhled teplot na říjen zatím ukazuje, že do cca 12.10. budou ranní teploty kolem +5°C a odpolední +12, 15, 19°C…12.10. má přijít ochlazení – ranní teploty stejné, odpolední kolem +10°C. Tak nevím, při tom se dá mrznout? To spíš vypadá na to babí léto 🙂
Běžně se v říjnu vyskytují ráno přízemní mrazíky, ale přes den je teplo.