Máslo může zdražit na rekordní hodnoty. Výrobci se vyšší ceně už nevyhnou

Pokud se snad někdo domníval, že hlavní vlnu zdražování potravin máme za námi, měl by ze svého optimismu podstatně ubrat. Naopak, stále více zpráv z potravinářského průmyslu napovídá tomu, že pořádné zdražování teprve přijde.

Výrobci už musí jednat

Zatímco na jaře si zdražení dovolily zejména obchodní řetězce, protože se všude mluvilo o tom, jak ceny rostou. Sami výrobci potravin ale tehdy zdražili spíše kosmeticky. Měli totiž zafixované ceny energií i vstupních surovin. Doufali také, že se situace uklidní a oni nebudou muset zdražovat tolik.

Jenže situace se příliš neuklidnila, naopak, co do cen energií se naopak ještě zhoršila. A zatímco domácnostem a malým firmám s cenami elektřiny a plynu pomůže stát, větší výrobci, kteří zásobují obchodní řetězce, budou muset hradit plnou cenu energií. Někteří už hlásí, že jim energie zdražily třeba dvanáctkrát. A to jsou na tom ještě dobře. Řada podniků v Německu uvádí, že musí za energie platit až pětatřicetkrát víc než v minulém období.

Trh s potravinami je přitom velmi úzce propojený a třeba právě z Německa odebírají české obchodní řetězce značnou část potravin. Prakticky se tedy nedá vyhnout dalšímu navyšování cen. To lze přitom dobře demonstrovat na jedné položce, bez které se lidé jen těžko obejdou a na jejíž cenu jsou velmi citliví.

Foto: Shutterstock

Může se objevit levnější alternativa

Například ředitel velké mlékárenské skupiny Interlaco Martin Hudík v CNN Prima News varoval před tím, že cena másla se již poměrně brzy vyšplhá na 80 korun. Je to podle něj reálný scénář. Máslo by tak stálo tolik jako ještě nikdy dříve. “Za takovou cenu už bych máslo nekoupila, musela bych ho nahradit. Pečení na Vánoce by nebylo tak dobré, ale musím nějak hospodařit,” uvedla paní Miroslava v pražském Kauflandu, když jsme ji s možnou novou cenou produktu konfrontovali.

Mluvíme tu přitom o kvalitním čerstvém másle. Může se stát, že v důsledku zdražování obchodní řetězce sáhnou po svém oblíbeném řešení a do Česka přivezou rok až dva roky staré rozmražené máslo ze státních hmotných rezerv. Takový produkt je pak většinou levnější a chodí do nejrůznějších akcí.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
František
František
1 rok

A co je lepší, když se máslo bude prodávat za cca ve slevě za 50kc.,nebo se vůbec neprodá a bude se vyhazovat do kontejneru.Tak si ho kupovat nebude drtivá většina lidí, obchody a dodavatelé nebudou mít odbyt,ani výdělek a budou krachovat. To naše slavná vláda chce,PRODAT A ZNIČIT.,NEBO ZOTROČIT A TRESTAT VŠE ŽIVÉ DOSLOVA

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  František

Máslo je drahé, ty jsi chudý, začni vyrábět máslo a budeš bohatý.

Nebo kritizuj vládu která s tím nic nemá a budeš pořád chudý.

Aleš
Aleš
1 rok
Reply to  František

Vláda není všemocná. A firmy na potraviny tady má Babiš ne Fiala. Tak pokud chcete máslo za slušnou cenu napište Babišoj.

Karel
Karel
1 rok

Nebude stát 80 ale 129. Je to z ověřeného zdroje.

František
František
1 rok
Reply to  Karel

To už nikdo nekoupí, řítíme se do katatastrofy která nemá obdoby,ZLATÝ KOMUNISTI V TOMHLE PŘÍPADĚ, DOSLOVA ZLATÝ.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  František

Budeš zdravější, protože nebudeš mít na cigára a alkohol, ale koupíš si drahé máslo.

Proč si lidé koupí drahé bio potraviny? Protože chtějí, makají a mají na to. Vidíš v tom problém? Já ne.

ivosna1
ivosna1
1 rok
Reply to  Xavier

Už se těším, jak na tom budeš stejně… silácké řeči dementů budou končit tam, když sice relativně “budou” na to mít, ale v regálech bude hovno… a nejvíce budou trpět takoví blbci jako ty, co ještě mají plnou prdel všeho a jejich děcka jsou rozežraná a najednou jím to “vláda” neumožní, protože je samozřejmě na vině zrovna tak, jako ty vlády, co způsobily stav, že jsme v potravinách nesoběstační, tedy aspoň v základních… idiot Telička v přístupových jednáních do EU nebyl schopen vyjednat pro zemědělství takové podmínky, jaké si například vyjednali Poláci, kteří naopak potraviny vyváží… Tedy se připrav na… Číst vice »

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Xavier

Pokud jsou ty produkty opravdu bio…to na první pohled nepoznáte – ani na druhý a dokonce i atest se dá sfalšovat. Klidně se může stát, že si za drahé peníze koupíte šmejd plný pesticidů a fungicidů.

Hodně lidí maká, nepije ani nekouří a nemají na to – to je ten problém.

Aleš
Aleš
1 rok
Reply to  František

Musíš do Ruska. Tam mají vše a zdarma.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  František

Kolik másla spotřebuje běžná domácnost za rok? Myslím, že zase tolik ne – jistě, jsou domácnosti, kde se hodně peče, ale pokud vím, tak většina těchto lidí používá heru aj. nahrážky – jestliže párkrát za rok záleží na tom, aby koláč nebo cukroví mělo máslovou chuť, stačí jen omezit množství těchto výrobků a už se to posouvá do představitelných mezí.