Tchyně dává do květináče punčochy. Nevěřila jsem, ale opravdu to pomáhá

A k čemu tedy vlastně punčochy v květináči slouží? Pomohou vám se zbavit smutnic, což jsou černé mušky, které mají průhledná křídla, černé tělo a dlouhé tenké nožky. Létají okolo květináčů a otravují vás svou přítomností.

Zbavte se škůdců

Nejčastěji se k vám domů dostanou s nově zakoupeným substrátem nebo květinou v jejímž substrátu se nachází. Bohužel na první pohled nemusíte poznat, že mimo pořizované věci si domů přinesete i nezvané škůdce. Často jsou vajíčka uvnitř květináče a až po přinesení domů se z vajíček vylíhnou larvy a následně mušky.

Larvy jsou pro květiny nebezpečné, neboť žerou kořínky rostlin a tím rostlinu nakonec zcela zahubí.

Pokud kupujete nový substrát můžete ho nejprve zkusit dezinfikovat, a tak zbavit všech škůdců.

Foto: Shutterstock

Jak se zbavit smutnic

Pomocí trouby – umístíte substrát na starší plech, dáme do trouby a pečete min na 100°C. Pozor ale, protože tento způsob provází velký zápach, a tudíž je vhodné mít celou dobu otevřené okno.

Pakliže jste ale koupily rostlinu, je třeba postupovat obezřetně. Mušky opět nemusíte na první pohled vidět, ale mohou se objevit později. Nejprve je dobré rostlinu izolovat a nechat v místnosti, kde nejsou další rostliny. Můžete k ověření smutnic využít i syrové brambory. Rozkrojte je na plátky a položte na substrát ke květině. Po 24 hodinách zkontrolujte brambory a pokud jsou smutnice v substrátu, naleznete je i v bramborech.

Staré silonky můžete využít při zakrytí substrátu, aby z něj mušky nevylétaly nebo silonky přímo vložit do květináče. Na rozstřižené punčocháče nasypete substrát, do něj zasadíte rostlinu a uděláte ochranný bal. Nesmíte ho však nahoře nijak zavazovat a musí být dostatečně velký, aby rostlina měla prostor pro kořeny. Poté již zasadíte do květináče a máte hotovo.

Případně můžete využít širokou nabídku prostředků k hubení v prodejnách, kde naleznete lepové šipky nebo posypy aj.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments