Téměř všechna másla obsahovala minerální oleje. 19 z 20 neprošlo testem

Zlaté časy, kdy máslo platilo za dobrý a kvalitní produkt, jsou pravděpodobně pryč. Ukazuje se totiž, že výrobci na jeho produkci šetří, a to až nadměrně. V laboratořích se potom zjišťují opravdu nepěkné výsledky, k nimž takové chování vede.

Naprostý propadák

Ačkoliv cena másla neustále stoupá, kvalita spíše klesá. V Česku se například řeší skutečnost, že sem evropské země vozí stará másla ze svých státních rezerv. V Německu byl potom před nedávnem zveřejněn test, který tamní veřejnosti doslova vyrazil dech. Velkou relevanci má však i pro český trh, protože právě sem se německá másla často ve velkém vyvážejí. A nemysleme si, že jsou to zrovna ta nejlepší.

Ovšem, když se podíváme na německý test, zjistíme, že je to možná docela jedno, protože se ukázalo, že z 20 testovaných másel kvalitativně vyhovělo pouze jedno jediné, přičemž zbylých 19 propadlo. Nevyšvihla se ani másla označená štítkem bio, od kterých bychom očekávali přeci jen vyšší kvalitu. Pět z testovaných másel ho mělo a přesto propadla.

Prakticky všechna másla obsahovala výrazně zvýšené hodnoty minerálních olejů. To by se rozhodně nemělo stávat, protože pozůstatky z těchto olejů se váží na lidský tuk, ale také na lymfatické uzly v orgánech a mají negativní dlouhodobé efekty. Mohou být například rakovinotvorné.

Foto: Shutterstock

Jak jsme na tom v Česku?

V časopise Öko Test, který hodnocená másel provedl, se podivují nad tím, v jaké míře másla minerální oleje obsahovala. Ještě nikdy v historii testování to nebylo tak špatné. Podle odborníků se do másla dostávají z obalů, ale také z prostředků, kterými se myjí nádrže na mléko.

To ovšem není jediný problém, které másla zaznamenala. I jejich kvalita pokulhává, což se projevuje například na nepříliš dobré chuti.

Německá másla se ve velkém objevují také v českých obchodech. Vzhledem k výsledkům testu není od věci si na ně dát pozor. Na druhou stranu ale nevíme, zda na tom ta česká nejsou podobně. Na něco takového však zatím nikdo neupozornil.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Němci myjí nádrže na mléko minerálním olejem?

Oldřich o.popek@email.cz
Oldřich o.popek@email.cz
1 rok

Už není čemu se divit naše normy na jídlo byly vstupem do EU postupně zrušeny tak aby i ten odpad prošel dle norem EU ve všech státech ! A oni nedělají nic zlého dobře a lepší nechají doma pro své a šunt a horší za usně prachy vyvezou a aby se Čecháčkove a Moravané Slezané nebouřili všechny obaly jsou označeny vyrobeno v EU a jen lupou přečtěte původ země.A to je tak se vším toto nesouvisí ale žárovce se říká tepelný zdroj naše původní vydrží léta ten nový zdroj většinou odejde do 24 dnů. O elektřině raději nemluvit my ji… Číst vice »

Milan
Milan
1 rok

Proč by měli říkat někomu, že je to odpad, když to můžou prodat u nás. Dělají to celou dobu s každým sbožím.

Mátoha
Mátoha
1 rok

Vrchol neschopnosti ČOI, státní hygieny.Lumpárna do nebe volající,jak by řekli naši dědové.Jįme lépe řečeno žereme co by na západě nedali ani prasatům.Naše vláda a ministr zemědělství na takové malichernosti nemají čas.