Tento červený nápoj okamžitě srazí krevní cukr a vysoký tlak. Zkuste si ho připravit

Nemůže být pochyb o tom, že mají bylinky velkou sílu. Známe ty, které pomáhají při nachlazení, nevolnostech nebo prospívají cévám. Představíme vám nápoj, který má sytě červenou barvu, je osvěžující a sáhnout by po něm měli lidé s cukrovkou a vysokým tlakem.

Poznejte léčivý ibišek

Na mnoha zahradách můžeme vidět krásnou rostlinu s bílými nebo fialovými květy. Jedná se o okrasný ibišek syrský, který je odolnou venkovní rostlinou, ale s neduhy nám příliš nepomůže. Známe však i ibiškovec jedlý s plody okra. Roste v severní Africe a ve Středomoří. V tropických zemích můžete narazit na ibišek čínský, ten má krásné rudé květy.

Léčivý ibišek súdánský

Kromě výše zmíněných druhů známe i ibišek súdánský. Je výhradně pěstován pro výrobu čajů a výluhů, které se získávají z jeho květů. V severoafrických státech se můžete běžně setkat na trzích s jeho sušenými květy. Květy se dají zakoupit v celku nebo lámané či drcené. Jestliže si u nás dáte ovocný čaj, můžete si být jisti, že je do něj přidán i květ ibišku, pokud výrobce chce získat sytou červenou barvu.

Využití ibišku v lékařství

Léčivý je čaj z ibišku, ale rostlina je medodárná a plná minerálů. Stonky a mladé listy se pojídají, jsou bohaté na vápník, niacin, riboflavin a železo. Ze semen se lisuje olej. V potravinářství se ibišek používá jako barvivo a objevíme jej i v textilním průmyslu. Stonky se používají k výrobě látek.

Foto: Shutterstock

Ibiškový nápoj

Z květů lze uvařit čaj běžným spařením, ale pro vyšší účinnost se vaří velké množství ibišku do koncentrovaného nápoje. Popíjí se ledový a výrazně zředěný. Chuťově je mírně kyselý, proto se doporučuje přidat med nebo cukr.

Ibišek súdánský:

  • květy obsahují vitamin C, železo a antioxidanty,
  • je protizánětlivý a výrazně snižuje krevní tlak,
  • u podezření na infarkt se používá k okamžitému snížení krevního tlaku (není náhrada léků),
  • pití navečer má uklidňující účinek,
  • redukuje cholesterol,
  • pročišťuje krevní oběh,
  • snižuje hladinu cukru a redukuje inzulin,
  • podporuje hubnutí.  

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments